Jól iskolázott kishaszonjármű
Találó szójátéknak is beillik a Fiat E-Ducato neve, hiszen az educato kifejezés olaszul annyit jelent, hogy jól nevelt, jól képzett. Az olasz gyártó első tisztán elektromos kishaszonjárműve pedig korszerű hajtásával jól nevelt városlakó módjára kíméli, óvja közvetlen lakókörnyezetét.
Hasonlóan találó időzítéssel éppen a környezetvédelmi világnapon leplezte le a Fiat Professional az első tisztán elektromos hajtású kishaszonjárművét. Mi sem mutatja jobban a gyártó elkötelezettségét, minthogy az Olaszországot különösen súlyosan érintő járványügyi helyzetben sem állította le az ígéretes E-Ducato fejlesztési projektjét, illetve piaci bevezetésének előkészítését. A mérnökök szimulációs eszközökkel váltották ki a fejlesztés egyes folyamatait, az értékesítők pedig a virtuális térben készültek fel az új modellből.
A villanyos Ducato zárt furgonként már a kezdetektől is háromféle tengelytávval és magassággal áll majd az ügyfelek rendelkezésére, így 10 és 17 köbméter közötti raktérfogatot kínál. Legnagyobb hasznos terhelhetősége kiviteltől függően elérheti az 1950 kilogrammot, amely a raktér méretéhez hasonlóan szintén kimagaslónak számít a tisztán elektromos hajtású kishaszonjárművek kategóriájában. Továbbá az E-Ducato a fontosabb európai piacokon változatosan felépítményezhető fülke-alvázas kivitelben is szerepel majd. Ez akár 2,1 tonna terhelhetőségű első és 2,4 tonna teherbírású hátsó tengellyel is rendelhető lesz. A kétféle tengelytávolságú, legfeljebb kilencszemélyes mikrobuszok pedig várhatóan jövőre jelennek meg a kínálatban.
Moduláris akkucsomag
Az akkumulátorcsomag méretezését illetően is egyéni igényeik szerint választhatnak majd az ügyfelek. A tervezők számos üzemeltető bevonásával a mindennapos városi kiszállítások átlagos távolságát alapul véve 200 és 360 kilométer közé célozták be az E-Ducato hatótávját, amit 47, illetve 79 kilowattóra kapacitású telepekkel biztosítottak. A teljes feltöltés hét és ötven kilowatt között négyféle teljesítményszinttel lehetséges, ennek megfelelően a folyamat időigénye ötven perc és nyolc óra között változhat. Műszaki újításnak számít az akkumulátorok helyreállítási módja, amely a párhuzamos kapcsolásnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy a jármű bármelyik modul meghibásodása esetén folytathassa útját.
Kellő teljesítménnyel
A hajtásról pedig egy 90 kilowatt, azaz 122 lóerő legnagyobb teljesítményű és 280 newtonméter maximális forgatónyomatékú villanymotor gondoskodik. Ez az elektromos erőforrások kedvező nyomatékleadási jellege mellett szinte minden alkalmazáshoz elegendő, főként úgy, hogy a jármű legnagyobb sebességét száz kilométer/órában korlátozták a megadott hatótáv biztonsága érdekében. A Fiat E-Ducato tehát jól felkészült a piacon való helytállás jelentette vizsgára.