Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az Euro NCAP tavaly közzétette új TRUCK SAFE programjának első eredményeit, ismét az érdeklődés középpontjába került a nehéz-teherautók biztonsága. Az aktuális verdikt és a jövőbeni fejlődés természetesen az olyan értékesítő és kölcsönző cégek számára sem lehet közömbös, mint a Delta-Truck és a VIARENT.

Közzétéve:

Egyértelműen kimondhatjuk, hogy az Euro NCAP mára a közvéleményt formáló, a biztonságtudatosságot fokozó független szakmai szervezetté vált. Ezért fontos, hogy új teszteket dolgozott ki a halálos és súlyos közúti balesetek végső soron nullára csökkentését célzó Vision Zero stratégia jegyében. Jól tudjuk azonban, a legszebb elképzelés is csupán annyit ér, amennyi megvalósul belőle. Egyértelművé vált, hogy a kamionok „közreműködése” nélkül aligha lesznek biztonságosak útjaink. Ez az első alkalom, hogy a szervezet nehézkategóriájú tehergépjárműveket vizsgált biztonsági szempontok alapján. A személyautók aktív és passzív biztonságának értékelésével az Euro NCAP már közel 30 éve segíti elő a biztonsági előírások szigorítását, 2020-ban pedig a könnyű haszonjárművekre is elindította minősítési rendszerét.

Komoly veszély

Inkább a moziban látnánk, mint útjainkon – horror élő egyenesben. Tekintélyes méreteik és tömegük következtében a nehézkategóriájú teherautók általában a legsúlyosabb balesetek részesei Európában. Autópályáink telített külső sávjait látva talán meglepő, de az európai járműpark kevesebb mint három százalékát alkotják csupán. Mégis a halálos áldozatok 15 százaléka kötődik hozzájuk, akik közül mindössze 11 százalék a teherautóban ülők részaránya. A fennmaradó 89 százalék a személy- és kisteherautók vezetői és utasai, valamint a közlekedés különösen veszélyeztetett résztvevői, azaz a kerékpárosok és a gyalogosok közül kerül ki.*

Nélkülözhetetlenek

A kérdés minden, csak nem egyszerű. Vitathatatlan ugyanis a nehézkategóriájú tehergépkocsik kiemelkedő gazdasági jelentősége, hiszen a kontinensünkön értékesített áruk 95 százalék elosztásában játszanak alapvető szerepet. Ezért is különösen fontos az ágazat munkájának hatékony és szakszerű támogatása, hogy a teherautók a közlekedés többi résztvevőjére se jelentsenek aránytalanul nagy veszélyt. E tekintetben pedig nagyon fontosak a biztonságukra vonatkozó objektív mérések. A TRUCK SAFE program egyszerre segíti a teherautó-gyártók, a fuvarozók, a járművezetők, a közlekedési hatóságok, a biztosítók, illetve az áruikat biztonságosan szállíttatni kívánó megrendelők munkáját.

A tesztprotokoll

A TRUCK SAFE keretében tesztelt járművek első csoportjában kilenc, egyaránt távolsági fuvarozásra specifikált nyerges vontató szerepelt. Ebben a kategóriában e típusok reprezentálják az Európa útjain közlekedő teherautók mintegy 95 százalékát. A TRUCK SAFE egyébként az Euro NCAP első olyan vizsgálati protokollja, amely a balesetek teljes folyamata során elemzi a járművek biztonságát. Ez esetben az értékelés módszertana a balesetek három jellemző szakaszára összpontosított. Az első a balesetet megelőző órák és percek – a hangsúlyt a biztonságos vezetésre helyezve. A második az aktív biztonsági rendszerek baleset előtti beavatkozásaira, valamint a balesetet közvetlenül követő „aranyórára”. Ez a kritikus időszak a sérülés utáni első hatvan percet jelöli a sürgősségi ellátásban. Ugyanis amennyiben a páciens egy órán belül eljut a kórházba, akkor ez a gyors és szakszerű elsősegély sokszorosára növelheti a túlélés esélyét, illetve nagyban csökkentheti az állapotának súlyosbodását.

Az értékelési kategóriák:

Biztonságos vezetés
Vezetői tevékenység figyelése, vezetői éberség, kilátás és vezetéstámogató rendszerek
A baleset megelőzése
Fejlett vezetéstámogató rendszerek a frontális, illetve a sávváltás és a kis sebességű manőverek alatti ütközések megelőzésére
A baleset utáni biztonság
Mentési információk és a sérültek kiszabadításának megkönnyítése az „aranyóra” során

A kiértékelés

Az egyes szakaszok során szerzett százalékos értékek összesítéséből adódik a legfeljebb öt csillagból álló minősítés. Az Euro NCAP mindemellett egy CitySafe akkreditációt is bevezetett. Ezt olyan teherautóknak ítélik oda, amelyek rendelkeznek a városi környezetben jellemző balesetek megelőzését szolgáló, optimális kialakítással, illetve technikákkal. Ilyen például a kötelező oldalsó holttérfigyelőt kiegészítő, a hirtelen felbukkanó védtelen közlekedőket is felismerő automatikus vészfékfunkcióval. A kilenc értékelt teherautó közül kettő, a Volvo FH Aero és a Volvo FM, ért el ötcsillagos minősítést. Két típus négy csillagot, négyen három csillagot, egy pedig egyetlen csillagot kapott. Négy teherautó – köztük a két Volvo – a CitySafe akkreditációban is részesült.

A tanulság

Jól érzékelhető, hogy egy folyamat kezdetén járunk csupán. A tesztek alapján egyelőre komoly eltérések tapasztalhatók az egyes típusok relatív biztonsága között. A különbségek azonban a gyártók jelenlegi biztonsági stratégiájából adódnak. Az eredmények tehát még azelőtt szolgálnak egyfajta „pillanatfelvételként” a nehézkategóriájú tehergépkocsik piacáról, hogy az Euro NCAP érdemben befolyásolta volna biztonságukat. Mivel pedig a szervezet közismerten a biztonsági fejlesztés motorja, itt is érdeklődéssel várhatjuk a más járműkategóriák biztonságában már megtapasztalt, mielőbbi jótékony hatást. Mindez természetesen a Delta-Truck és a VIARENT kínálatában is fokozatosan megjelenik majd. Itt is megmutatkozik a járműbérlés egyik titkos előnye, hiszen egy ideiglenes kapacitáshiány lefedésére bérelt járművel egyúttal a legmodernebb megoldásokat is tesztelheti a fuvarozó.

* Forrás: ERSO EU fatalities, Eurostat EU vehicles, DfT UK traffic

Az Euro NCAP új TRUCK SAFE programja az első, amely biztonsági szempontok alapján vizsgál nehézkategóriájú teherautókat. A TRUCK SAFE program egyszerre segíti a szállítás minden szereplőjének – gyártók, fuvarozók, járművezetők, hatóságok, biztosítók megrendelők – munkáját. A kamionbalesetek áldozatainak túlnyomó többsége a személy- és kisteherautók vezetői és utasai, valamint a védtelen közlekedők, azaz kerékpárosok és gyalogosok közül kerül ki

Az Euro NCAP bevezette a kiegészítő CitySafe minősítést is, amelyet a jellemzően városi balesetek megelőzését szolgáló kialakításért és a törvényi előíráson túlmutató technikákért ítélnek oda





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az…

Az új transporter

Úgy tartja a hagyomány, hogy valamikor közvetlenül a háború után egy holland üzletember, bizonyos Ben Pon, a Volkswagen wolfsburgi gyárába látogatott, hogy a Bogár exportjáról tárgyaljon. A gyárudvaron helyben barkácsolt kis targoncára lett figyelmes, a…

Kishaszonjárművel is biztonságban

Korunk kaotikus közlekedési viszonyait nap mint nap megtapasztalva aligha meglepő, ha vonakodva adjuk fel modern személyautóink biztonságát. Amennyiben egy impulzusos bútorvásárlást követően magánemberként egy ismeretlen bérelt kishaszonjárműbe kell pattanni, akkor sem szeretnénk lemondani erről a…

VIARENT, út a bérléshez

Jó egy furgon a háznál – tartja a régi bölcsesség. Ezzel nehéz vitába szállni, hiszen előbb utóbb mindenki életében alakulnak olyan teendők, amelyek egy hétköznapi személyautó képességeit messze meghaladják. Legyen szó egy egyszerű bútorszállításról, költözésről,…

Atletikus teherhordók

Amikor szóba kerülnek a Ford kishaszonjárművei, általában nem a sivatagban, hegyi felfutón, vagy versenypályán száguldó járművekre gondolunk. Pedig megtehetnénk, hiszen a Ford Performance, a kékoválosok motorsportrészlege, furgonokból és pickupokból is eredményes versenyautókat farag.