Újabb lépés az önvezetés felé

Amekkora port vert fel az 5G, vagyis az ötödik generációs vezeték nélküli mobilhálózati technika üzembe állítása, legalább akkora innovációs lehetőségeket kínál számos területen. Így például a gépjárművek és az infrastruktúra közötti kommunikációban, amivel jelentősen hozzájárulhat a fenntartható, illetve önvezető közlekedés megteremtéséhez.

Közzétéve:

Napjainkban a járműipar szinte minden fontosabb informatikai, illetve távközlési innovációra lecsap, hogy a saját hasznára fordítsa azt. Ennek egyik élenjárója, a Bosch több partnerével együtt már azt kutatja, hogy az 5G mobilhálózati technika alkalmazásával hogyan segítheti elő a teljesen hálózatba kapcsolt közlekedés megteremtését. Ezekkel a valós idejű kommunikáción alapuló megoldásokkal a biztonság, a kényelem és a hatékonyság növelésén túl a környezeti terhelés is mérsékelhető. Ám ezekhez olyan stabil és megbízható adatkapcsolat szükséges, amelyet a nagy teljesítményű 5G és ennek wifialapú alternatívája, az ITS-G5 biztosíthat.

Átlátnak a falon

Hogyan fokozhatja például a közlekedésbiztonságot az 5G? Még a legkorszerűbb radarok és kamerák sem látnak be a beláthatatlan útkereszteződésekbe vagy a különféle akadályok mögé, így ilyen helyzetekben nemcsak a járművezető, hanem a gépkocsi kifinomult érzékelőrendszere sem veheti észre időben az úttestre lépő gyalogost vagy a takarásból hirtelen felbukkanó másik járművet. Azonban a jármű és jármű (V2V), a jármű és infrastruktúra (V2I), valamint a jármű és hálózat (V2N) közötti közvetlen kommunikáció segítségével valós időben megoszthatók a szükséges adatok az érintett felek között. Például a kereszteződéshez közeledő gépkocsi idejében tudomást szerezhet a beláthatatlan irányból nagy sebességgel közeledő másik járműről.

Kisteherautó bérlés

Életmentő figyelmeztetések

Ezzel a technikával továbbá létrehozható egy olyan rendszer, amely az úttestet keresztező gyalogosokat és kerékpárosokat védi a beláthatatlan kereszteződésekben. Ennek lényege, hogy a közlekedési lámpákon magasan elhelyezett kamerák vagy lidarok gyalogost, illetve bármilyen járművet érzékelve a közeli szervernek 5G-hálózaton keresztül adatokat továbbítanak erről, amely alapján a rendszer néhány ezredmásodpercen belül figyelmeztetést küld a bekanyarodásra készülő gépkocsinak és ezen keresztül a vezetőjének is. Itt persze nemcsak a szinte azonnali adattovábbítás kulcsfontosságú, hanem az is, hogy az adatfeldolgozás a forráshoz a lehető legközelebb legyen. Ezt segítik a mobil peremhálózati (MEC) szerverek, amelyek közvetlenül a mobilhálózatban helyezkednek el. Ezek a közlekedési lámpákból, a járművek érzékelőiből és a nagy pontosságú digitális térképekből kinyert adatok összesítésével létrehozzák az adott környezet közlekedési modelljét, majd ezt megosztják a gépkocsik rendszereivel.

Megbízható konvojozás

A gyakorlati alkalmazások kutatásának másik fontos területe a tehergépkocsik konvojozása, amelyhez szintén elengedhetetlen a járművek közötti valós idejű kommunikáció. Hiszen ha az elöl haladó gépkocsi fékez, akkor a szorosan mögötte robogó járműveknek is azonnal meg kell kezdeniük a lassítást, nincs idő megvárni, amíg a radar érzékeli a távolság csökkenését. Nem nehéz belátni, hogy ennél a technikánál miért alapkövetelmény az abszolút megbízható működés, a nagy adatátviteli kapacitás és a gyorsaság. Mi a helyzet azonban akkor, ha például az adott helyen elérhető kisebb sávszélesség miatt romlik az adatfeldolgozás minősége? Ezt azonnal felismeri a rendszer, és magától megnöveli a követési távolságot a konvojozó járművek között. Ez csupán néhány példa a számos alkalmazási lehetőség közül. Ám ezekből is jól látható, hogy az 5G technikán alapuló járműkommunikáció már a közeljövőben is jelentős innovációk bevezetését teszi lehetővé a biztonságosabb, kényelmesebb és hatékonyabb közlekedés érdekében. A teljesen önvezető gépjárművek megbízható közlekedéséhez pedig egyenesen elengedhetetlen lesz.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Méltó utód

Kis- és középvállalkozások számára eddig is ideális választás volt a Ford Transit Custom. A kishaszonjármű új generációja azonban az eddigiekhez képest is nagyobb választékot kínál karosszériaváltozatok és hajtásláncok terén, emellett egy sor praktikus megoldás teszi…

Orrplasztika után

Kicsit hosszabbra és áramvonalasabbra szabták a Volvo FH elejét, kihasználva az uniós szabályozás adta lehetőségeket. Az újításnak köszönhetően javult a nehéz-tehergépjárművek stabilitása és sikerült csökkenteni a fogyasztást.

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…