Bővülő hatótáv, bővülő lehetőségek

Ma még a hatótávolság jelenti az egyik legnagyobb gátat a tisztán elektromos hajtású tehergépjárművek széles körű elterjedésében. Minél nagyobb az egy feltöltéssel megtehető távolság, annál több feladatra alkalmazható a jármű. A Volvo Trucks már háromszáz kilométernél jár, így a regionális fuvarozást is célba veheti az Electric modelljeivel.

Közzétéve:

Következetes és ütemes lépésekkel halad a Volvo Trucks a tisztán elektromos hajtású tehergépkocsik fejlesztésével. Már két évvel ezelőtt megkezdte az FL Electric és FE Electric modellek sorozatgyártását, amelyek főként városi elosztó, illetve hulladékgyűjtő alkalmazásokra használhatók. Újabb mérföldkőként tavaly év végén az észak-amerikai piacon elindította a csőrös VNR Electric értékesítését. A jövő év második felében pedig Európában elstartol az FM Electric, az FMX Electric és az FH Electric szériagyártása, amelyek az 540 kilowattóra kapacitású akkumulátorcsomagjuk jóvoltából akár háromszáz kilométert is megtehetnek majd egy feltöltéssel. Ezáltal a városok közötti regionális fuvarozás vagy a nehezebb építőipari feladatok terén is megállják majd a helyüket.

Hatvan tonnával csak elektromosan

A piaci bevezetésig hátralévő időt azonban még kihasználja a Volvo Trucks az elektromos modelljeinek tökéletesítésére valós körülmények között végzett üzemeltetői tesztek alapján. Ezért az idei év elején partneri együttműködésbe kezdett az egyik legnagyobb európai közúti fuvarozónak számító DHL Freight vállalattal. Ennek során a világon elsőként tesztelnek valós üzemeltetés keretében egy hatvan tonna szerelvényössztömegű, tisztán elektromos hajtású tehergépjárművet. Így a 490 kilowatt folyamatos teljesítményű villanymotorral hajtott FH Electric március óta a DHL Freight két svédországi, egymástól körülbelül 150 kilométerre elhelyezkedő logisztikai központja között teljesít szolgálatot. A jármű akkumulátorcsomagját a DHL jönköpingi telephelyén és a göteborgi Volvo Truck Center területén töltik fel. Ez egyébként hasznos tapasztalatokat nyújt a megfelelő töltőinfrastruktúra kiépítéséhez és üzemeltetéséhez is a Volvo Trucks és a DHL Freight számára egyaránt. Mindemellett a két fél tovább optimalizálhatja a hatótávolság, a hasznos teherbírás és a töltőpontok egyensúlyát.

Beszállítás tisztán elektromosan

A Volvo Trucks az észak-európai fuvarozási és logisztikai ágazat legjelentősebb szereplőjével, a DFDS vállalattal is kiemelt partneri együttműködésbe kezdett a közelmúltban. A projekt részeként a fuvarozóvállalat egy FM Electric teherautóval alkatrészeket szállít be a Volvo Trucks göteborgi gyárába. A tisztán elektromos hajtású jármű több mint 120 kilométert tesz meg minden nap, energiatárolóit pedig Göteborg egyik 350 kilowatt teljesítményű állomásán töltik fel. Ez a projekt egyrészt már a Volvo cégcsoporton belül a fosszilis energiát nélkülöző ellátási lánc kialakításának az egyik fontos lépése. Másrészt fontos tapasztalatokhoz juttatja a Volvo Trucks vállalatot az elektromos járművek és azok töltése, az útvonaltervezés, a szolgáltatások és az egyéb támogatási lehetőségek terén.

Cél a teljes fosszilismentesség

Mindezeket az ismereteket is kamatoztatva a svéd gyártó kínálatában a jövő év végére már hat tisztán elektromos hajtású modell szerepel majd. Ezenkívül a vállalat üzemanyagcellás változatok kifejlesztésén is dolgozik, amelyek még nagyobb hatótávot, illetve a dízelekéhez hasonlóan rövid tankolási időt biztosíthatnak az üzemeltetőknek. A Volvo Trucks ugyanis elkötelezte magát az iránt, hogy legkésőbb 2040-től már kizárólag fosszilis energiaforrások felhasználása nélkül működő tehergépjárműveket értékesítsen.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Elismert erények

Megjelenése óta sorra nyűgözi le az üzemeltetőket, a járművezetőket és az utazóközönséget a tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City E városi autóbusz. Tavaly az International Bus of the Year díj nemzetközi szakújságírókból álló zsűrijét is…

Élre ugrott

Amikor megjelent a tisztán elektromos hajtású Mercedes-Benz eSprinter, nem éppen a teljesítményével vagy a hatótávolságával tűnt ki a vetélytársai közül. Most azonban a csillagos gyártó előállt a modell új nemzedékével, amely ránézésre nem változott, a…

Erősítés a gázhajtás terén

Általánosságban minden járműgyártó egyetért azzal, hogy az összes életképes alternatív hajtásmód alkalmazására szükség lesz a fenntartható közúti fuvarozás megteremtéséhez. A Volvo Trucks régóta határozottan elkötelezte magát a gázhajtás mellett is, és most átfogóan tovább fejlesztette…

Szuperhatékony cirkáló

Megszületett a Freightliner legújabb tanulmányjárműve, a SuperTruck II. Ez a csőrös nyerges vontatóból és félpótkocsiból álló szerelvény számos műszaki újítás segítségével mutatja meg, hogy mekkora lehetőségek rejlenek még a fuvarozás hatékonyságának növelésében. A Freightliner célja…

Válaszok a kihívásokra

Napjainkban, illetve a közeljövőben olyan jelentős kihívásokkal kell szembenézniük a fuvarozóvállalatoknak, mint a szállítások szén-dioxid-semlegesítése, a logisztikai folyamatok digitalizálása és az egyre égetőbb járművezető-hiány. Többek között ezekre is igyekezett választ adni, illetve mutatni újdonságaival az…

Hozzáértő kezekben

Idén februártól már Szlovákiában is a Delta-Truck látja el a Kögel pótkocsigyártó importőri képviseletét. A márkával hazánkban már közel két évtizedes tapasztalattal rendelkező cégcsoport kibővített szervizhálózattal, jól felkészült értékesítői csapattal és a lehető legmagasabb színvonalú…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra