Haszongépjármű bérlet vagy lízing?

Egy-két ritka kivételtől eltekintve haszongépjárműveket nem a teljes vételár készpénzes kifizetésével szereznek be a vállalkozások, hanem valamilyen finanszírozási konstrukció igénybe vételével.

Közzétéve:

Ma már több jól bevált finanszírozási megoldás közül is válogathatnak az ügyfelek, ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy melyik pénzügyi terméknek mik a főbb jellemzői, illetve előnyei.

 

Operatív lízing (tartós bérlet)

Az operatív lízing (tartós bérlet) azoknak ajánlható, akik a lízingtárgyat a futamidő lejáratát követően nem kívánják tovább használni, vagyis nem a tulajdonszerzés a cél. Ennél a konstrukciónál a futamidő végén a tulajdonjog a lízingbeadónál marad. A lízing időtartama 12-60 hónap.

Operatív lízing előnyei:

  • a lízingdíjak teljes összege a futamidő alatt költségként számolható el, ezáltal adóalap-csökkentő hatása van,
  • a lízingtárgy mérlegen kívüli tétel, amely kíméli a vállalkozás beruházási keretét.

 

Nyílt végű pénzügyi lízing

A nyílt végű pénzügyi lízing esetében minimális indulóköltségek mellett is megvalósíthatók a tervezett eszközbeszerzések, mivel a beruházáshoz kapcsolódó ÁFA fizetési kötelezettség eloszlik a teljes futamidő alatt.

A futamidő alatt az eszköz feletti tulajdonjog a lízingbeadónál van, azonban a lízingbevevő könyveiben szerepel, így az értékcsökkenést is a lízingbevevő számolja el. A futamidő végén a lízingbevevő eldöntheti, hogy él elővásárlási jogával és a szerződésben rögzített maradványérték megfizetésével megszerzi a lízingtárgy tulajdonjogát, vagy él a vevőkijelölési jogával, és harmadik fél részére maradványértéken közvetlenül értékesítik a lízingtárgyak, vagy visszaadja az eszközt a lízingbeadónak. A lízing időtartama 12-60 hónap.

Nyílt végű pénzügyi lízing előnyei:

  • a beszerzési ár ÁFA tartalmának összegét a lízingbevevőnek nem a finanszírozás kezdetekor, hanem a futamidő alatt kell megfizetnie, és azt az egyes lízingdíjak tőkerészéhez kapcsolódva rendezheti,
  • amennyiben a futamidő végén a lízingbevevő él elővásárlási jogával, a maradványérték kifizetésével megszerezheti a lízingtárgy tulajdonjogát.

Zárt végű pénzügyi lízing

Zárt végű pénzügyi lízing esetében a futamidő alatt az eszköz feletti tulajdonjog a lízingbeadónál van, azonban a lízingbevevő könyveiben szerepel, így az értékcsökkenést is a lízingbevevő számolja el. A futamidő végén a lízingbevevő az utolsó lízingdíj megfizetésével automatikusan megszerzi a lízingtárgy tulajdonjogát.

Azoknak ajánljuk, akik a lízingtárgyat a futamidő lejáratát követően is használni kívánják. A beszerzési ár ÁFA tartalma a futamidő elején befizetendő, és a lízingbeadó által kiállított számla alapján teljes egészében visszaigényelhető. A lízing időtartama 12-60 hónap.

Zárt végű pénzügyi lízing előnyei:

  • a lízingtárgy a futamidő végén maradványérték megfizetése nélkül kerül a lízingbevevő tulajdonába,
  • az ÁFA fizetési kötelezettség, illetve visszaigénylés a futamidő elején esedékes.

A lízing kockázatai

A nyílt végű lízing három opciója több megfontolásra érdemes problémát is felvet.

  • Ennél a konstrukciónál a képzett maradványérték a lízingbeadó kockázatának csökkentése érdekében lényegesen kisebb szokott lenni, mint az eszköz valós piaci értéke. Ezért az ügyfeleknek a futamidő végén a tulajdonjogot nem éri meg átengedni a lízingbeadónak.
  • A tulajdonjog megszerzése esetén viszont az adóhatóság vélelmezheti, hogy már a szerződés megkötésekor erre irányult az ügyfél szándéka, és csak azért választotta a nyílt végű lízinget, mert kedvezőbb feltételeket kínál, mint a zárt végű lízing, például az áfa visszaigényelhetőségét. Ezért az adóhatóság kérheti a teljes könyvelés revízióját, és akár büntetést is kiszabhat.
  • A harmadik opció esetén a kijelölt vevőnek a képzett maradványértéken adják át a tulajdonjogot, ami lényegesen kisebb a valós piaci értéknél. Márpedig a törvény szerint a termékek csak valós piaci értéken cserélhetnek gazdát. Ezzel ellenkező esetben adóelkerülés állhat fenn, amiért szintén büntetést szabhat ki az adóhatóság.

A bérlés előnyei… mert bérelni jobb!

Ezzel szemben a haszongépjármű bérlet esetében semmilyen pénzügyi, könyvelési, illetve adózási aggállyal sem kell számolni. Sőt, a tartós bérlet jó néhány gyakorlati előnyt is nyújt az ügyfeleknek.

  • A VIARENT Kft. például garantálja, hogy meghibásodás esetén a lehető leggyorsabban elvégzi a javítást vagy cserejárművet biztosít, továbbá európai segélyszolgáltatással áll rendelkezésre.
  • A cég lehetőséget nyújt akár egynapos vagy többéves haszongépjármű bérletre is, így a szezonálisan ingadozó fuvarkapacitási igényeket vagy egy hirtelen jött nagyobb megrendelés követelményeit rugalmasan kielégíthetik az üzemeltetők a járműbérléssel.

 

A bérleti konstrukció a járművel kapcsolatos teljes adminisztrációs ügyintézést is magában foglalja, amivel az ügyfelek pénzt is időt takaríthatnak meg, míg a havidíj a biztosításokat, a gumiabroncsok költségét és a javítási, illetve karbantartási költségeket is tartalmazza, így nagyon kiszámíthatóvá teszi az üzemeltetési költségeket, azaz minimalizálja a pénzügyi kockázatokat. Az egy év körüli futamidő pedig arra is lehetőséget nyújt, hogy az üzemeltető mindig az éppen aktuális fuvarfeladatihoz legjobban illő specifikációjú járművekkel dolgozhasson, ami szintén fokozza a hatékonyságot. Ráadásul ezt különösebb saját tőke lekötése nélkül, tehát minimális pénzügyi kockázat mellett. A viszonylag szigorú hitelbírálati feltételek miatt pedig sokszor az induló vállalkozásoknak is a tartós bérlet a legjobb vagy akár egyetlen lehetőség arra, hogy új eszközhöz juthassanak.

Mindemellett a VIARENT Kft. a bérbe adott járműveket olyan korszerű telematikai eszközökkel látja el, amelyek segítségével folyamatosan kiértékelhető a gépkocsi és a járművezető teljesítménye, ami szintén elősegíti a lehető leggazdaságosabb üzemeltetést. Sőt, hosszú távú bérlet esetén a VIARENT Kft. az ügyfél vállalkozásának arculati dekorációjával ellátva bocsátja rendelkezésre a járművet.

Döntsenek az ügyfelek egyéni igényeiknek és lehetőségeiknek megfelelően bármelyik finanszírozási konstrukció mellett, a Delta cégcsoport széles körű pénzintézeti kapcsolatai révén a különféle lízingváltozatokra éppúgy optimális megoldást tud nyújtani, mint a járműbérlésre.

 





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra