Irány Európa

Ígéretes startupnak tűnik az angol Tevva cég, amely középkategóriás akkumulátoros és üzemanyagcellás elektromos teherautók fejlesztésével, illetve gyártásával foglalkozik. Nemrég a 7,5 tonnás, akkumulátoros elektromos tehergépkocsija számos különféle teszt teljesítésével megszerezte az európai típusbizonyítványt. Így a brit piacon elért sikerek után a Tevva előtt megnyílt a kapu egész Európa felé.

Közzétéve:

Kifejezetten azzal a céllal indult útjára a londoni székhelyű Tevva, hogy megfelelő alternatívákat kínáljon a dízelüzemű teherautók kiváltására, főként a városi alkalmazások terén. Elsőként egy 7,5 tonna legnagyobb megengedett össztömegű, akkumulátoros elektromos teherautó sorozatgyártását kezdte meg, amelyből már több brit vállalat is rendelt, és a cég idénre már akár ezer jármű értékesítésével számol. Ennek eléréséhez jó alapot ad, hogy erre a tehergépkocsira megkapta az Európai Közösség típusjóváhagyási bizonyítványát. Ehhez pedig a típusnak nem kevesebb mint harminc különféle teszten kellett megfelelnie, köztük a legújabb elektromos biztonsági és elektromágneses kompatibilitási szabványoknak is. Így megkezdődhet a jármű bevezetése az európai piacokon.

Versenyképes paraméterek

Az IVECO Eurocargo fülkéjével és minden bizonnyal annak alvázára épülő, 7,5 tonnás, akkumulátoros elektromos Tevva teherautó villanymotorjának legnagyobb teljesítménye 192 kilowatt, azaz 261 lóerő, maximális nyomatéka pedig 596 newtonméter. Az erőátvitelről egyfokozatú hajtómű gondoskodik. A 105 kilowattóra kapacitású lítium-vas-foszfát akkumulátora akár 227 kilométer hatótávolságot is biztosíthat, ám a gyártó műszaki adattáblázata szerint legfeljebb csak 22 kilowattos gyorstöltés alkalmazható, így öt órát vesz igénybe egy feltöltés. A gyári dobozos felépítménnyel a hossza 8,73 méter, hasznos teherbírása pedig három tonna. A jármű alapfelszereltségéből említést érdemelnek a LED-es fényszórók, a légkondicionáló, a teljesen digitális műszerpanel, a sebességtartó automatika, az elektrohidraulikus kormányrásegítő, a multifunkciós kormánykerék, a telematikai rendszer és az elektromos mellékhajtás.

10-Tevva-1920x1080.jpg

Hatótávnövelés hidrogénnel

Ez a 7,5 tonnás Tevva teherautó idéntől már üzemanyagcellás változatban is elérhető lesz, ami lényegesen nagyobb hatótávolságot és rövidebb állásidőt biztosít majd. Habár a 112 kilowattórás lítium-vas-foszfát akkumulátora külső forrásról is feltölthető bő öt óra alatt, ezt menet közben a hidrogénnel működő üzemanyagcella is töltheti. Ezáltal a hatótáv elérheti az 570 kilométert, a hidrogénpalackok pedig csupán tíz perc alatt feltölthetők. A palackokban 350 bar nyomáson kilenc kilogramm hidrogéngáz tárolható. Annyi még a különbség a csak akkumulátoros kivitelhez képest, hogy az üzemanyagcellás modellnek 2,7 tonna a hasznos teherbírása.

Tevva-7.5t-Battery-Electric-Truck-1920x1080.jpg

Nagyobb testvér

A tavalyi hannoveri IAA Transportation haszonjármű-kiállításon egy 19 tonna legnagyobb megengedett össztömegű, üzemanyagcellás hajtású teherautót is bemutatott a Tevva. A Canadian Loop Energy által szállított üzemanyagcellák révén ez a modell ötszáz kilométert is megtehet egy feltöltéssel, ha az elérhető legtöbb hidrogénpalackkal szerelik fel, teletankolása pedig legfeljebb tíz percig tart. Ebből is jól látható, hogy a Tevva erősen elkötelezett a hidrogénhajtás mellett. Sőt, a hidrogénellátási iparág több jelentős szereplőjével is együttműködik, hogy partnereivel valóban kulcsra kész megoldást kínálhasson az üzemeltetőknek, méghozzá Európa-szerte.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…