Kecsegtető alternatíva

Ezer kilométert elérő hatótávolsággal, negyedóráig sem tartó tankolási idővel, elektromos hajtással, csupán színtiszta vízgőz kibocsátásával és akár 65 tonnát is meghaladó megengedett legnagyobb szerelvényössztömeggel tűnik ki a Volvo FH üzemanyagcellás nyerges vontatója, amelynek már megkezdték a zártpályás tesztelését. A piaci bevezetés az évtized második felében várható, ám addig még több akadályt is le kell küzdenie nemcsak a svéd gyártónak, hanem az egész iparágnak.

Közzétéve:

Kétségkívül vonzón hangzanak az üzemanyagcellás Volvo FH paraméterei a külső forrásról töltött akkumulátorokkal működő elektromos tehergépkocsik jelenlegi képességeivel szemben. Így ez a jármű hosszú távú, illetve nehézsúlyú, nagy energiaigényű alkalmazásokra is jól bevethető majd. Ez lehet tehát a márka termékkínálatában az akkumulátoros elektromos és a megújuló üzemanyagokkal, például biogázzal hajtott modellek mellett a harmadik szén-dioxid-semleges alternatíva. A svéd gyártó már azt is elárulta, hogy a kimondottan nehézkategóriás járművekhez kifejlesztett üzemanyagcellákat a Volvo Group és a Daimler Truck AG vegyesvállalata, a cellcentric készíti majd. Két ilyen egység összesen háromszáz kilowatt teljesítménnyel közvetlenül a tehergépkocsi fedélzetén, menet közben állítja elő a hajtáshoz szükséges áramot.

Tervek és kihívások

Az üzemanyagcellás Volvo FH fejlesztésének fontos mérföldköveként idén júniusban sikeresen elindultak a zártpályás próbafutások, pár éven belül pedig megkezdődhetnek a közúti forgalomban végzett üzemeltetői tesztek. A gyártó számításai szerint az évtized második felében már a piaci bevezetés várható. Ennek persze az is feltétele, hogy elegendő mennyiségben álljon rendelkezésre zöld, vagyis megújuló energiával előállított hidrogén, valamint kiépüljön a kellő sűrűségű töltőinfrastruktúra.

Egyéb éghajlatbarát lépések

Habár az üzemanyagcellás hajtás még jócskán a tesztelési fázisnál tart, a Volvo Trucks az akkumulátoros elektromos FM, FMX és FH teherautóira idén május óta felvesz rendeléseket, és ősztől a sorozatgyártásuk is beindul a göteborgi szén-dioxid-semleges üzemben. Az elektromos FE és FL pedig már évek óta szépen teljesít a piacon, ahogyan Észak-Amerikában a VNR is. A gyártó azzal számol, hogy az évtized végére minden második Volvo teherautó tisztán elektromos hajtással talál majd gazdára. Erre alapozva a Volvo Trucks egy új akkumulátor-összeszerelő üzemet létesít Belgiumban, Ghent városában, ahol ősztől Samsung SDI cellákból, illetve modulokból készítenek majd akkumulátorcsomagokat. Emellett a Volvo Trucks a világ első teherautó-gyártója, amely fosszilis forrásoktól mentesen előállított acélt használ. Az SSAB svéd acélgyártó vállalattól érkező alapanyagot kezdetben az elektromos tehergépjárművek alvázának hossztartóihoz alkalmazzák, később pedig további alkatrészeket is ebből készítenek majd. A Volvo Trucks tehát igyekszik a lehető legtöbb területen elősegíteni a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény céljainak elérését.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…

Eskü’ gyári!

Úgy néz ki a Volkswagen Caddy Edition, mintha egy tuningműhelyből gördült volna ki, pedig ez csak a Volkswagen Haszonjárművek legújabb különleges kiadása. Az ízléses optikai tuning a kisáruszállító kivitelekhez is éppúgy elérhető, mint a családi…

Pillantás a jövőbe

Napjainkban a haszonjárműiparban három terület mozgatja leginkább a fenntartható jövőt célzó fejlesztéseket: a tisztán elektromos hajtás a károsanyag-kibocsátás csökkentéséért, az önvezetés a közlekedésbiztonság fokozása érdekében és a digitalizáció a hatékonyabb üzemeltetés támogatására. Ezek közül az…

Dobogós célkitűzések

Minden korábbinál gyorsabb ütemben változik a világ és vele együtt az igényeink is. Erre reagált kiemelkedő rugalmassággal a Delta-Truck Kft., amikor bevezette a Ford Trucks Rent szolgáltatást. Ennek részleteiről, valamint az új Ford F-Line típusról…

Korlátok nélkül

Jelentősen kibővítette tisztán elektromos hajtású teherautóinak kínálatát az MAN, amelyet az idei IFAT kommunális szakkiállításon mutatott be. Az eTGX és eTGS ezáltal már fülke-alvázként is sokféle tengelytávolsággal, fülkével, motorteljesítménnyel, akkumulátorcsomaggal, töltőcsatlakozó-elhelyezéssel és az adott alkalmazáshoz…

Belső égésű alternatívák

Más gyártókkal egyetértésben a Volvo Trucks is régóta azt vallja, hogy nem lehet egyetlen alternatív hajtási móddal földrajzi és felhasználási értelemben is minden téren kiváltani a mai dízelmotorokat. Ehelyett az összes életképes alternatívára szükség lesz,…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra