Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az Euro NCAP tavaly közzétette új TRUCK SAFE programjának első eredményeit, ismét az érdeklődés középpontjába került a nehéz-teherautók biztonsága. Az aktuális verdikt és a jövőbeni fejlődés természetesen az olyan értékesítő és kölcsönző cégek számára sem lehet közömbös, mint a Delta-Truck és a VIARENT.

Közzétéve:

Egyértelműen kimondhatjuk, hogy az Euro NCAP mára a közvéleményt formáló, a biztonságtudatosságot fokozó független szakmai szervezetté vált. Ezért fontos, hogy új teszteket dolgozott ki a halálos és súlyos közúti balesetek végső soron nullára csökkentését célzó Vision Zero stratégia jegyében. Jól tudjuk azonban, a legszebb elképzelés is csupán annyit ér, amennyi megvalósul belőle. Egyértelművé vált, hogy a kamionok „közreműködése” nélkül aligha lesznek biztonságosak útjaink. Ez az első alkalom, hogy a szervezet nehézkategóriájú tehergépjárműveket vizsgált biztonsági szempontok alapján. A személyautók aktív és passzív biztonságának értékelésével az Euro NCAP már közel 30 éve segíti elő a biztonsági előírások szigorítását, 2020-ban pedig a könnyű haszonjárművekre is elindította minősítési rendszerét.

Komoly veszély

Inkább a moziban látnánk, mint útjainkon – horror élő egyenesben. Tekintélyes méreteik és tömegük következtében a nehézkategóriájú teherautók általában a legsúlyosabb balesetek részesei Európában. Autópályáink telített külső sávjait látva talán meglepő, de az európai járműpark kevesebb mint három százalékát alkotják csupán. Mégis a halálos áldozatok 15 százaléka kötődik hozzájuk, akik közül mindössze 11 százalék a teherautóban ülők részaránya. A fennmaradó 89 százalék a személy- és kisteherautók vezetői és utasai, valamint a közlekedés különösen veszélyeztetett résztvevői, azaz a kerékpárosok és a gyalogosok közül kerül ki.*

Nélkülözhetetlenek

A kérdés minden, csak nem egyszerű. Vitathatatlan ugyanis a nehézkategóriájú tehergépkocsik kiemelkedő gazdasági jelentősége, hiszen a kontinensünkön értékesített áruk 95 százalék elosztásában játszanak alapvető szerepet. Ezért is különösen fontos az ágazat munkájának hatékony és szakszerű támogatása, hogy a teherautók a közlekedés többi résztvevőjére se jelentsenek aránytalanul nagy veszélyt. E tekintetben pedig nagyon fontosak a biztonságukra vonatkozó objektív mérések. A TRUCK SAFE program egyszerre segíti a teherautó-gyártók, a fuvarozók, a járművezetők, a közlekedési hatóságok, a biztosítók, illetve az áruikat biztonságosan szállíttatni kívánó megrendelők munkáját.

A tesztprotokoll

A TRUCK SAFE keretében tesztelt járművek első csoportjában kilenc, egyaránt távolsági fuvarozásra specifikált nyerges vontató szerepelt. Ebben a kategóriában e típusok reprezentálják az Európa útjain közlekedő teherautók mintegy 95 százalékát. A TRUCK SAFE egyébként az Euro NCAP első olyan vizsgálati protokollja, amely a balesetek teljes folyamata során elemzi a járművek biztonságát. Ez esetben az értékelés módszertana a balesetek három jellemző szakaszára összpontosított. Az első a balesetet megelőző órák és percek – a hangsúlyt a biztonságos vezetésre helyezve. A második az aktív biztonsági rendszerek baleset előtti beavatkozásaira, valamint a balesetet közvetlenül követő „aranyórára”. Ez a kritikus időszak a sérülés utáni első hatvan percet jelöli a sürgősségi ellátásban. Ugyanis amennyiben a páciens egy órán belül eljut a kórházba, akkor ez a gyors és szakszerű elsősegély sokszorosára növelheti a túlélés esélyét, illetve nagyban csökkentheti az állapotának súlyosbodását.

Az értékelési kategóriák:

Biztonságos vezetés
Vezetői tevékenység figyelése, vezetői éberség, kilátás és vezetéstámogató rendszerek
A baleset megelőzése
Fejlett vezetéstámogató rendszerek a frontális, illetve a sávváltás és a kis sebességű manőverek alatti ütközések megelőzésére
A baleset utáni biztonság
Mentési információk és a sérültek kiszabadításának megkönnyítése az „aranyóra” során

A kiértékelés

Az egyes szakaszok során szerzett százalékos értékek összesítéséből adódik a legfeljebb öt csillagból álló minősítés. Az Euro NCAP mindemellett egy CitySafe akkreditációt is bevezetett. Ezt olyan teherautóknak ítélik oda, amelyek rendelkeznek a városi környezetben jellemző balesetek megelőzését szolgáló, optimális kialakítással, illetve technikákkal. Ilyen például a kötelező oldalsó holttérfigyelőt kiegészítő, a hirtelen felbukkanó védtelen közlekedőket is felismerő automatikus vészfékfunkcióval. A kilenc értékelt teherautó közül kettő, a Volvo FH Aero és a Volvo FM, ért el ötcsillagos minősítést. Két típus négy csillagot, négyen három csillagot, egy pedig egyetlen csillagot kapott. Négy teherautó – köztük a két Volvo – a CitySafe akkreditációban is részesült.

A tanulság

Jól érzékelhető, hogy egy folyamat kezdetén járunk csupán. A tesztek alapján egyelőre komoly eltérések tapasztalhatók az egyes típusok relatív biztonsága között. A különbségek azonban a gyártók jelenlegi biztonsági stratégiájából adódnak. Az eredmények tehát még azelőtt szolgálnak egyfajta „pillanatfelvételként” a nehézkategóriájú tehergépkocsik piacáról, hogy az Euro NCAP érdemben befolyásolta volna biztonságukat. Mivel pedig a szervezet közismerten a biztonsági fejlesztés motorja, itt is érdeklődéssel várhatjuk a más járműkategóriák biztonságában már megtapasztalt, mielőbbi jótékony hatást. Mindez természetesen a Delta-Truck és a VIARENT kínálatában is fokozatosan megjelenik majd. Itt is megmutatkozik a járműbérlés egyik titkos előnye, hiszen egy ideiglenes kapacitáshiány lefedésére bérelt járművel egyúttal a legmodernebb megoldásokat is tesztelheti a fuvarozó.

* Forrás: ERSO EU fatalities, Eurostat EU vehicles, DfT UK traffic

Az Euro NCAP új TRUCK SAFE programja az első, amely biztonsági szempontok alapján vizsgál nehézkategóriájú teherautókat. A TRUCK SAFE program egyszerre segíti a szállítás minden szereplőjének – gyártók, fuvarozók, járművezetők, hatóságok, biztosítók megrendelők – munkáját. A kamionbalesetek áldozatainak túlnyomó többsége a személy- és kisteherautók vezetői és utasai, valamint a védtelen közlekedők, azaz kerékpárosok és gyalogosok közül kerül ki

Az Euro NCAP bevezette a kiegészítő CitySafe minősítést is, amelyet a jellemzően városi balesetek megelőzését szolgáló kialakításért és a törvényi előíráson túlmutató technikákért ítélnek oda





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Mindent tud, amit a nagyok

Egyszerre menthet életeket, növelheti a járműkihasználást, fokozhatja a szállítmányozás gazdaságosságát és kímélheti a környezetet. Mi az? Napjaink fuvarozásának egyik legizgalmasabb találós kérdésére egyértelműen az önvezető kamion a válasz. A mesterséges intelligencia alkalmazásának óriási kihívása minden…

(Még mindig) nem ismernek lehetetlent

Újabb izgalmas összeállítással jelentkezünk a Broshuis ügyfeleinek kiszállított speciális pótkocsikról. A kampeni tervezők ezek révén is igazolták, hogy aligha ismernek lehetetlent. Ezúttal is nagy szakértelemmel és tapasztalattal, mi több elegánsan abszolválták a legkülönlegesebb kihívásokat. A…

Még távolabbra, még dinamikusabban

Csomagkézbesítés? Mesteremberek munkaeszköze? Szervizautó? Netán mobil élelmiszerbolt, esetleg személyszállító transzferjármű? Mindegyik! A Mercedes-Benz eVito – a VIARENT flottájában is népszerű eSprinter közkedvelt „kis testvéreként” – tisztán elektromos hajtásrendszerével is sikerrel találta meg helyét a nagyvárosok…

Szelek szárnyán

Kicsivel nagyobb lett, maradhat? De még mennyire! Mintegy 24 centiméterrel megnyújtott orrkialakításával a Volvo FH Aero optimálisan használja ki az Európai Unió járműhosszúságra vonatkozó, új szabályzása adta lehetőségeket. A Volvo FH – a VIARENT flottájának…

Csak stílusosan!

Praktikusak, gazdaságosak és strapabírók – lehetnek azonban emellett karakteresek is? Mi az hogy! Stílusos különlegességekkel rukkoltak elő a VIARENT kínálatának népszerű tagja, a Citroën Jumpy tervezői: speciális újdonságuk a márka legendás H-modelljét idéző külsővel érkezik.…

MI itt, MI ott – MI mindenütt!

Aligha újdonság, hogy napjainkban a mesterséges intelligencia (MI) szédületes tempóban tör mindenüvé utat magának. Különösen is sikeres a gépi tanulásként ismertté vált ága. Miért lenne ez másként a közúti áruszállítás brutális adatmennyiséget produkáló üzeme során?…