Újszerű megközelítéssel

Tanulmányjárműként bármelyik gyártó jóformán bármit bemutathat, sokszor még működő kezelőelemekkel vagy hajtással sem rendelkeznek ezek a látványos koncepciók. A Volta Zero azonban hamarosan sorozatgyártásba kerül az MAN által nemrég értékesített steyri üzemben. Érdemes tehát odafigyelni erre a teherautóra, amelynek tervezői alaposan újragondolták a városi elosztójármű fogalmát.

Közzétéve:

Kiváló példája a Volta Zero annak, amikor a forma és a funkció kéz a kézben jár. Ugyanis amennyire extravagáns ennek a járműnek a külső megjelenése, annyira különleges a fülkéjének kialakítása és a hajtáslánca is. Tervezői minden egyes részletnél azt tartották szem előtt, hogy minél jobban megfeleljen a városi áruelosztás igen összetett követelményeinek.

Középpontban a járművezető

A Zero tervezésekor a szó legszorosabb értelmében középpontba került a járművezető, ugyanis a vezetőülés pontosan a fülke középvonalán helyezkedik el. Ez az erősen lekerekített szélvédővel együtt 220 fokos látómezőt biztosít a gépkocsivezetőnek, minimalizálva a holttereket. Ráadásul az alacsony padlónak köszönhetően a sofőr a talajhoz képest meglehetősen alacsonyan ül, így még könnyebben szemkontaktust teremthet a gyalogosokkal és kerékpárosokkal. Így a Zero a közvetlen kilátásra vonatkozó londoni minősítésben (Direct Vision Standard) öt csillagot szerzett. Ezenkívül kamerák helyettesítik az oldalsó tükröket, amelyek még jobban csökkentik a holttereket. Ötletes megoldás, hogy a tolatókamera képe egy belső visszapillantó tükörre emlékeztető kijelzőn jelenik meg. A középre helyezett vezetőállás további előnye, hogy a városi autóbuszokéhoz hasonló, széles, csupa üveg lengőajtókkal együtt megkönnyíti és biztonságosabbá teszi a be- és kiszállást. A műszerfalat persze a mai trendnek megfelelően nagy érintőképernyők uralják kevés kapcsolóval kiegészítve. A vezető mögött pedig további két személy utazhat kényelemben és biztonságban.

Zero, mint nulla károsanyag-kibocsátás

Nem nehéz kitalálni a Zero névből, hogy a jármű tisztán elektromos hajtást kapott, ami ma már nem is számít különlegességnek. Az viszont igen, hogy ez az első európai nehéz-teherautó, amelyet a Meritor elektromos hajtásláncával láttak el. Kompakt villanymotorja egy 150 kilowatt hasznos kapacitású Proterra Powered akkumulátorcsomagból táplálkozik, így a 16 tonna legnagyobb megengedett össztömegű modell hatótávolsága 150–200 kilométer. Ez általában elegendő is egy városi elosztófuvarozást végző tehergépkocsinak. A lehető legnagyobb biztonság érdekében az akkumulátorokat az alváz hossztartói közé építik be.

Optimális méretek és kapacitás

A Zero kezdetben dobozos és hűtős felépítménnyel készül, amelyek formavilágukban is szerves egységet alkotnak a fülkével. Így a jármű 9,2 méter hosszú, 2,55, illetve a hűtős esetében 2,6 méter széles és 3,47 méter magas, míg a tengelytávolsága 4,8 méter, ami jó manőverezhetőséget biztosít. A dobozos kivitel hasznos teherbírása 8,2 tonna, 37,7 köbméteres rakterében pedig 16 Euro-raklap helyezhető el. A hűtős legfeljebb 5,5 tonna árut vihet magával a 40 köbméteres rakterében.

Neves gyártókat idéző szolgáltatások

Természetesen önmagukban a Zero különleges megoldásai és előnyös tulajdonságai sem lehetnének elegendők a megfelelő érvényesüléshez a piacon, ezért a Volta TaaS (Truck as a Service, azaz Tehergépjármű, mint szolgáltatás) név alatt teljes körű szolgáltatáscsomagot is kínál a terméke mellé. Ez előre tervezhető havi díj ellenében kiterjed a finanszírozásra, a töltőinfrastruktúra kiépítésére, a biztosításokra, a javításokra és karbantartásokra, a telematikai rendszer használatára, valamint a járművezető-továbbképzésre. Mindezek alapján a Volta Zero ígéretes újoncnak tűnik, habár az értékesítési és szervizhálózatról egyelőre nem közölt információkat a gyártó, ahogy arról sem, hogy melyik piacokon mikortól lesz elérhető a jármű.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…