Belső égésű alternatívák

Más gyártókkal egyetértésben a Volvo Trucks is régóta azt vallja, hogy nem lehet egyetlen alternatív hajtási móddal földrajzi és felhasználási értelemben is minden téren kiváltani a mai dízelmotorokat. Ehelyett az összes életképes alternatívára szükség lesz, mindegyikre a maga helyén. Ennek jegyében a svéd gyártó jelentősen kibővítette a biodízellel üzemeltethető modelljeinek, illetve motorjainak kínálatát, sőt, megkezdte a hidrogénnel működő belső égésű motor kifejlesztését.

Közzétéve:

Habár napjainkban villamosítási lázban ég a járműipar, belátható időn belül nem lehet minden tehergépkocsi esetében az akkumulátoros elektromos hajtást alkalmazni. Egyrészt a megfelelő töltőinfrastruktúra kiépítése igen időigényes folyamat lesz és bizonyos földrajzi területeken, például ritkán lakott vidékeken korlátokba is ütközhet ez. Másrészt speciális felépítmények, illetve alkalmazási módok esetén a járművek alvázán egyszerűen nem áll rendelkezésre kellő hely a kívánt hatótávolsághoz elegendő mennyiségű akkumulátor beépítésére.

Továbbá előfordulhatnak olyan fuvarozási profilok is, amelyeknél egyszerűen nincs idő az akkumulátorok feltöltésére. Az üzemanyagcellás hajtás pedig kezdetben még várhatóan igen költséges lesz a jóval nagyobb beszerzési ár miatt. Ezért még legalább az elkövetkező tíz évben biztosan szükség lesz a jól bevált és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően egyre hatékonyabb belső égésű motorok használatára is. Ám alternatív üzemanyagokkal ezekkel is elérhető a teljesen vagy nagy mértékben szén-dioxid-semleges közlekedés.

Biodízel modellek előretörése

A Volvo Trucks ennek megfelelően jelentősen kibővítette a 100 százalékos biodízellel (B100) üzemeltethető Euro VI-os modelljeinek kínálatát. Így már az FL, FE, FM, FMX, FH és FH16 is elérhető az 5, 8, 13 és 17 literes motorok B100-zal, illetve HVO-val, azaz hidrogénezett növényi olajjal működtethető változataival. A biodízel használata a forrástól a kerékig számolva az üzemanyag előállításához használt nyersanyag fajtájától függően 30-70 százalékkal csökkenti a légkör szén-dioxid-terhelését a gázolajhoz képest. A zsírsavas metil-észterként (FAME) is ismert biodízelt növényi olajokból, például repceolajból már ma is viszonylag könnyen lehet gyártani. A HVO100 üzemanyag pedig nemcsak növényi olajokból, hanem szerves hulladékokból is előállítható.

Hidrogént a belső égésű motorokba

A másik ígéretes alternatíva a hidrogén, ami akár megújuló energiaforrásokból is előállítható, ezt hívják zöld hidrogénnek. A hidrogén pedig nemcsak üzemanyagcellák segítségével használható gépjárművek hajtására, hanem belső égésű motorokban elégetve is. A Volvo Trucks olyan hidrogénüzemű motorok kifejlesztésén dolgozik, amelyek nagy nyomású közvetlen befecskendezéssel és kompressziógyújtással működnek a dízelekéhez mérhető teljesítmény és energiahatékonyság elérése érdekében.

A márka LNG-üzemű motorjaihoz hasonlóan a hengerekben egy nagyon kis mennyiségű gázolaj, pontosabban biodízel befecskendezése indítja el az égést, majd ez gyújtja be a bejuttatott hidrogént. A közúti teszteket ügyfelek bevonásával a tervek szerint 2026-ban kezdik el, míg a piaci bevezetés az évtized vége felé várható. A zöld hidrogénnel működő teherautók jelentősen hozzájárulhatnak a szén-dioxid-semleges közlekedés megteremtéséhez, nagy hatótávolságukkal és gyors feltöltési idejükkel pedig a hosszú távú fuvarozásban is jól megfelelhetnek. A belső égésű motorokat tehát jó ideig nem kell még temetni, hiszen megfelelő alternatív üzemanyag használatával ezekkel is megvalósítható a fenntartható közlekedés.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Mindent tud, amit a nagyok

Egyszerre menthet életeket, növelheti a járműkihasználást, fokozhatja a szállítmányozás gazdaságosságát és kímélheti a környezetet. Mi az? Napjaink fuvarozásának egyik legizgalmasabb találós kérdésére egyértelműen az önvezető kamion a válasz. A mesterséges intelligencia alkalmazásának óriási kihívása minden…

(Még mindig) nem ismernek lehetetlent

Újabb izgalmas összeállítással jelentkezünk a Broshuis ügyfeleinek kiszállított speciális pótkocsikról. A kampeni tervezők ezek révén is igazolták, hogy aligha ismernek lehetetlent. Ezúttal is nagy szakértelemmel és tapasztalattal, mi több elegánsan abszolválták a legkülönlegesebb kihívásokat. A…

Még távolabbra, még dinamikusabban

Csomagkézbesítés? Mesteremberek munkaeszköze? Szervizautó? Netán mobil élelmiszerbolt, esetleg személyszállító transzferjármű? Mindegyik! A Mercedes-Benz eVito – a VIARENT flottájában is népszerű eSprinter közkedvelt „kis testvéreként” – tisztán elektromos hajtásrendszerével is sikerrel találta meg helyét a nagyvárosok…

Szelek szárnyán

Kicsivel nagyobb lett, maradhat? De még mennyire! Mintegy 24 centiméterrel megnyújtott orrkialakításával a Volvo FH Aero optimálisan használja ki az Európai Unió járműhosszúságra vonatkozó, új szabályzása adta lehetőségeket. A Volvo FH – a VIARENT flottájának…

Csak stílusosan!

Praktikusak, gazdaságosak és strapabírók – lehetnek azonban emellett karakteresek is? Mi az hogy! Stílusos különlegességekkel rukkoltak elő a VIARENT kínálatának népszerű tagja, a Citroën Jumpy tervezői: speciális újdonságuk a márka legendás H-modelljét idéző külsővel érkezik.…

MI itt, MI ott – MI mindenütt!

Aligha újdonság, hogy napjainkban a mesterséges intelligencia (MI) szédületes tempóban tör mindenüvé utat magának. Különösen is sikeres a gépi tanulásként ismertté vált ága. Miért lenne ez másként a közúti áruszállítás brutális adatmennyiséget produkáló üzeme során?…