concorda project önvezető teherautók konvoja

Egymással csevegő járművek

Elengedhetetlen lesz a teljesen önvezető járművek biztonságos közlekedéséhez, hogy ne csak a saját érzékelőik információi alapján igazodjanak a különféle forgalmi helyzetekhez, hanem az egymás közelében tartózkodó gépkocsik egymással is kommunikáljanak. Fontos lépés ennek megvalósításához, hogy a CONCORDA innovációs projekt közúti tesztjein háromféle adatkommunikációs rendszer is kiválóan megfelelt a szigorú biztonsági követelményeknek.

Közzétéve:

Már jelenleg is világosan látszik, hogy a közúti gépjárművek önvezető funkcióinak megbízható működéséhez alapvető fontosságú lesz a gyors és biztonságos adatkommunikáció a közlekedés résztvevői között. Hiszen ez sokkal több információt szolgáltat az automatizált rendszereknek, így például jóval korábban felkészülhetnek egy fékezésre, akár vészfékezésre vagy bármilyen veszélyes helyzet sikeres elhárítására.

Első a biztonság

A Bosch, az Escrypt, a Kapsch, a Nokia és a Telekom által három és fél évig folytatott CONCORDA projekt ebből kiindulva arra kereste a választ, hogy milyen eszközökkel és hogyan biztosítható stabil, folyamatos, valamint biztonságos adatátadás az egymáshoz viszonylag közel haladó járművek között. A kutatás során rendkívül szigorú követelményeket fogalmaztak meg arra vonatkozóan, hogy illetéktelen felek ne avatkozhassanak bele a kommunikációs hálózat működésébe. Ezenkívül az is alapvető elvárást jelentett, hogy a hálózat lefedettségétől, illetve jelerősségétől függetlenül megszakítás nélkül rendelkezésre álljon a gyors és megbízható adatkommunikáció, akár még alagutakban is.

Mindegyik rendszer sikeresen megfelelt

A teszteket közúti forgalomban, autópályákon végezték konvojban haladó tehergépjárművekkel. A szerelvények menet közben például gyorsításra és fékezésre vonatkozó adatokat osztottak meg egymással három különféle kommunikációs csatornán keresztül. Ez a három pedig nem más, mint a wifi-alapú közvetlen adatközlés (ITS-G5), a cellaalapú közvetlen adattovábbítás (LTE-V2X PC5) és a mobilhálózaton keresztüli közvetett kommunikáció (LTE). Ez utóbbi azért közvetett, mert az elöl haladó tehergépkocsiból származó jelet az LTE-hálózat először egy szerverre küldte el, majd onnan továbbította a konvoj többi résztvevőjének.

Több mint megfelelők

A vizsgálatok során mindegyik rendszer várakozásokon felül teljesítette az adatbiztonságra vonatkozó szigorú követelményeket. A tesztek azt mutatták, hogy a két közvetlen kommunikációs csatorna a nagy átviteli sebessége révén elsősorban az ötszáz méter sugarú körön belüli feladatokhoz alkalmas, mint például egy vészfékezést üzenő információ továbbításához. Míg a közvetett kommunikáció akár háromezer méter távolságig is megfelelően használható arra, hogy a közlekedés más résztvevőitől vagy az infrastruktúrától eredő adatokkal egészítsék ki a jármű saját adatait. Ezáltal bonyolultabb önvezető funkciók is megvalósíthatók. Napjainkban már az új tehergépkocsik többségébe gyárilag beépítik az LTE fedélzeti egységet a telematikai rendszerek részeként. Ha emellé még valamelyik közvetlen csatornát is társítják, akkor a két technika közösen megbízható adatátvitelt garantál. A CONCORDA projektben részt vevő vállalatok pedig ezeket a lényeges teszteredményeket is felhasználják majd az önvezető funkciók és a gépjárművek kommunikációs megoldásainak fejlesztésekor. Mindezek segíthetnek a közeljövőben tovább fokozni a közúti közlekedés fenntarthatóságát, azaz biztonságát, hatékonyságát és kényelmét.

concorda project önvezető teherautók konvoja

 





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…