concorda project önvezető teherautók konvoja

Egymással csevegő járművek

Elengedhetetlen lesz a teljesen önvezető járművek biztonságos közlekedéséhez, hogy ne csak a saját érzékelőik információi alapján igazodjanak a különféle forgalmi helyzetekhez, hanem az egymás közelében tartózkodó gépkocsik egymással is kommunikáljanak. Fontos lépés ennek megvalósításához, hogy a CONCORDA innovációs projekt közúti tesztjein háromféle adatkommunikációs rendszer is kiválóan megfelelt a szigorú biztonsági követelményeknek.

Közzétéve:

Már jelenleg is világosan látszik, hogy a közúti gépjárművek önvezető funkcióinak megbízható működéséhez alapvető fontosságú lesz a gyors és biztonságos adatkommunikáció a közlekedés résztvevői között. Hiszen ez sokkal több információt szolgáltat az automatizált rendszereknek, így például jóval korábban felkészülhetnek egy fékezésre, akár vészfékezésre vagy bármilyen veszélyes helyzet sikeres elhárítására.

Első a biztonság

A Bosch, az Escrypt, a Kapsch, a Nokia és a Telekom által három és fél évig folytatott CONCORDA projekt ebből kiindulva arra kereste a választ, hogy milyen eszközökkel és hogyan biztosítható stabil, folyamatos, valamint biztonságos adatátadás az egymáshoz viszonylag közel haladó járművek között. A kutatás során rendkívül szigorú követelményeket fogalmaztak meg arra vonatkozóan, hogy illetéktelen felek ne avatkozhassanak bele a kommunikációs hálózat működésébe. Ezenkívül az is alapvető elvárást jelentett, hogy a hálózat lefedettségétől, illetve jelerősségétől függetlenül megszakítás nélkül rendelkezésre álljon a gyors és megbízható adatkommunikáció, akár még alagutakban is.

Mindegyik rendszer sikeresen megfelelt

A teszteket közúti forgalomban, autópályákon végezték konvojban haladó tehergépjárművekkel. A szerelvények menet közben például gyorsításra és fékezésre vonatkozó adatokat osztottak meg egymással három különféle kommunikációs csatornán keresztül. Ez a három pedig nem más, mint a wifi-alapú közvetlen adatközlés (ITS-G5), a cellaalapú közvetlen adattovábbítás (LTE-V2X PC5) és a mobilhálózaton keresztüli közvetett kommunikáció (LTE). Ez utóbbi azért közvetett, mert az elöl haladó tehergépkocsiból származó jelet az LTE-hálózat először egy szerverre küldte el, majd onnan továbbította a konvoj többi résztvevőjének.

Több mint megfelelők

A vizsgálatok során mindegyik rendszer várakozásokon felül teljesítette az adatbiztonságra vonatkozó szigorú követelményeket. A tesztek azt mutatták, hogy a két közvetlen kommunikációs csatorna a nagy átviteli sebessége révén elsősorban az ötszáz méter sugarú körön belüli feladatokhoz alkalmas, mint például egy vészfékezést üzenő információ továbbításához. Míg a közvetett kommunikáció akár háromezer méter távolságig is megfelelően használható arra, hogy a közlekedés más résztvevőitől vagy az infrastruktúrától eredő adatokkal egészítsék ki a jármű saját adatait. Ezáltal bonyolultabb önvezető funkciók is megvalósíthatók. Napjainkban már az új tehergépkocsik többségébe gyárilag beépítik az LTE fedélzeti egységet a telematikai rendszerek részeként. Ha emellé még valamelyik közvetlen csatornát is társítják, akkor a két technika közösen megbízható adatátvitelt garantál. A CONCORDA projektben részt vevő vállalatok pedig ezeket a lényeges teszteredményeket is felhasználják majd az önvezető funkciók és a gépjárművek kommunikációs megoldásainak fejlesztésekor. Mindezek segíthetnek a közeljövőben tovább fokozni a közúti közlekedés fenntarthatóságát, azaz biztonságát, hatékonyságát és kényelmét.

concorda project önvezető teherautók konvoja

 





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

A digitalizálás erejével

Több ponton is jelentősen megújul idén a Volkswagen Crafter, hogy lépést tartson a korral, illetve megfeleljen a nyáron életbe lépő új biztonsági előírásoknak. Ennek keretében teljesen új műszerfalat, digitális műszerpanelt, korszerű információs és szórakoztatórendszert, valamint…

Visszatért legendák

Két közel negyvenéves Mercedes-Benz NG 2636 6×6 teherautó is sikeresen teljesítette idén a világ legkeményebb terepversenyeként ismert Dakar-ralit a veterán járműveknek kiírt Dakar Classic Rally kategóriában. Mindkét csillagos tehergépkocsi annak idején dakaros szervizautóként kezdte pályafutását,…

Kettő az egyben

Újabb taggal bővül a Ford Pro villamosított kishaszonjárműveinek kínálata, ugyanis leleplezték a harmadik generációs Transit Connect kompakt kisáruszállító külső forrásról tölthető hibrid változatát is. A modell az akár 110 kilométeres elektromos hatótávolság és az egyenáramú,…

Kamerák a tükrök ellen

Egyre több teherautó-gyártó kínálatában jelenik meg a tükröket helyettesítő kamerás rendszer, amely igen vegyes véleményeket és érzéseket vált ki a járművezetőkből. Aki még nem próbálta, általában elutasítja vagy legalábbis idegenkedik tőle. Aki már használja és…

Bűvös hetes

Megkezdődött az új generációs Volkswagen Transporter előértékesítése Németországban. Az újdonság a megújult külső és a vadonatúj digitális műszerfal mellett számos korszerű vezetéstámogató rendszert és kényelmi funkciót, nagyobb rakteret, illetve teherbírást, valamint többféle belső égésű és…

Hidrogénes mindenes

Nem minden hidrogénüzemű jármű üzemanyagcellás elektromos hajtású, ugyanis világszerte több személy- és teherautó-gyártó is foglalkozik hidrogéntüzelésű belső égésű motorok fejlesztésével. Többek között a Daimler Truck is, amely nemrég megkezdte egy hidrogénhajtású Mercedes-Benz Unimog U 430…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra