Elektromos és ergonomikus tanulmány-tehergépkocsi

Különleges tanulmányjárművet mutatott be az MAN a hannoveri IAA kiállításon. A CitE 15 tonnás áruelosztó tehergépkocsi tisztán elektromos hajtású, ám nemcsak ezzel tűnik ki, hanem rendkívül ergonomikus vezetői munkahelyével is.

Közzétéve:

Alapvetően két jelentős kihívással kell szembenézniük manapság a városi áruelosztás szereplőinek, ezek pedig egyrészt az egyre zsúfoltabb forgalom a növekvő és szennyezett levegőjű városokban, másrészt a gépkocsivezetők hiánya. Ezekre válaszolt az MAN a csupán 18 hónap alatt kifejlesztett CitE tanulmányjárművel.

Elektromos elosztó

A CitE tehergépkocsi központi elhelyezésű villanymotorja az MAN eMobility nevű moduláris elektromos hajtásrendszerének eleme. A jármű alváz alatti lítiumion-akkumulátora legalább száz kilométeres hatótávolságot biztosít, ami jellemzően elegendő ezen az alkalmazási területen. Az alvázat oldalt teljesen leburkolták egyrészt a többi közlekedő biztonsága, másrészt az akkumulátorok ütközésvédelme érdekében. A CitE további műszaki különlegessége, hogy keréktárcsáin a Continental speciális dizájnabroncsai feszülnek. Az e.MotionPro gumik egyedi profilmintázatot kaptak, oldalfalukat és profilárkukat pedig látványos kék csíkozás díszíti. Mindemellett a tanulmány-tehergépkocsi szinte bármilyen felépítményt hordozhat, ám a gyártó elsősorban kisebb üzletek áruellátására szánja ezt a járművet, így hűtés nélküli dobozos felépítményt szerelt rá.

Újragondolt ergonómia

A villanymotor azt is lehetővé tette, hogy a fülke sík padlója a szokásosnál jóval alacsonyabban, a talajtól csupán 35 centiméter magasan húzódjon. Ráadásul a jobb oldalra széles tolóajtót szereltek, így a tehergépkocsi személyzete felmászás helyett könnyedén beléphet a fülkébe, ahol a vezető az automatikusan felhajló kísérőülés előtt kényelmesen megközelítheti ülését. Sőt, a fülkéből közvetlenül is megközelíthető a raktér. Majd menet közben a sofőr teljesen digitális műszerpanelről olvashat le minden szükséges információt, a kezelőelemek pedig jól kézre esnek. Számos különféle rakodóhely áll rendelkezésre, például hűtőrekesz és egy tágas tetőpolc, sőt, csíptetős írólap sem hiányzik. Az ajtózsebekben két darab másfél literes palack is elfér. A műszerfal fontos eleme az univerzális okostelefon-, illetve táblagéptartó, ezek az eszközök pedig jól illeszthetők a vállalati rendszerekhez, például digitális menetlevelek megjelenítésére is használhatók. Igen innovatív a fülke klimatizálása is, ami egy áruelosztó tehergépkocsi esetében nem egyszerű feladat a rendszeres ajtónyitások miatt. Nos, a CitE tanulmányjárműnél a tervezők a belsőtér hűtése és fűtése helyett a vezetőülésre összpontosítottak, amely melegben szellőztethető, télen pedig fűthető. Mindezt kormánykerék-fűtés teszi teljessé.

Kiváló kilátások

Az alacsony üléshelyzet és a mélyre nyúló ablakvonal további előnye, hogy a gépkocsivezető könnyebben szemkontaktust létesíthet a gyalogosokkal és a kerékpárosokkal, ami a városi forgalomban rendkívül fontos közlekedésbiztonsági szempontból. A magas szélvédőnek köszönhetően jól láthatók a jelzőlámpák és a közlekedési táblák is. A jármű környezetét 360 fokos látószögű madártávlati kép mutatja a középkonzol kijelzőjén. Míg a külső visszapillantó tükröket kamerák helyettesítik, amelyek képe sötétben is jó minőségben látható a vezető látóterében elhelyezett képernyőkön.

Innovatív járműtervezés

Amennyire jövőbe mutató maga az MAN CitE tanulmány-tehergépkocsi, annyira újszerű a tervezési folyamat is, amelynek eredményeként megszületett. Egy teljesen új tehergépkocsi kifejlesztése általában öt évet vesz igénybe az első ceruzavonástól a kész termékig. A CitE ezzel szemben csupán másfél év alatt látott napvilágot. Hogyan? Az MAN szakemberei egy teljesen új, interdiszciplináris fejlesztési eljárást dolgoztak ki, amelynek két sarokköve egy fejlett szoftver alkalmazása és a bürokratikus akadályok lebontása. A fejlesztési csapat tagjai összefonódó funkciókkal, rugalmasan és dinamikusan dolgoztak, sűrűn megvitatva egymással a projekt előrehaladását. Amennyiben a gyártó kellő szakmai érdeklődést tapasztal a CitE iránt, akkor további járművek megalkotása is lehetséges a tanulmány alapján. Elnézve az innovatív tehergépkocsi újításait jó eséllyel számíthatunk a folytatásra!





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Előny a négyzeten

Már ma is többféle tisztán elektromos zárt furgon sorakozik a VIARENT bérautó-kínálatában, a bérautók specialistája azonban hallgatva az idők szavára tovább bővíti villanypalettáját. Feltétlenül érdemes hát végiggondolni, vitathatatlan környezetvédelmi erényeik mellett milyen gazdaságossági előnyökkel szolgálhatnak…

Globális játékos

Kőkemény pickup, elnyűhetetlen terepjáró, masszív és megbízható teherautók. Ennyi? Korántsem! Noha a Delta-Truck Kft. palettájára tekintve is egyből látható, hogy az Isuzu márka Európában közismert kínálata sem éppen szűkös – a több mint kilencven esztendős…

Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az…

Az új transporter

Úgy tartja a hagyomány, hogy valamikor közvetlenül a háború után egy holland üzletember, bizonyos Ben Pon, a Volkswagen wolfsburgi gyárába látogatott, hogy a Bogár exportjáról tárgyaljon. A gyárudvaron helyben barkácsolt kis targoncára lett figyelmes, a…

Kishaszonjárművel is biztonságban

Korunk kaotikus közlekedési viszonyait nap mint nap megtapasztalva aligha meglepő, ha vonakodva adjuk fel modern személyautóink biztonságát. Amennyiben egy impulzusos bútorvásárlást követően magánemberként egy ismeretlen bérelt kishaszonjárműbe kell pattanni, akkor sem szeretnénk lemondani erről a…