Hidrogénnel a fenntartható jövő felé

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Toyotának a hidrogénen alapuló társadalom megvalósításáért folytatott munkássága, ugyanis megállapodást kötött a nagyhaszonjárműveket gyártó leányvállalatával, a Hinóval egy üzemanyagcellás nehéz-tehergépkocsi közös kifejlesztéséről. A tesztelés mellett más kezdeményezésekkel is elősegítik majd, hogy mielőbb piacra kerülhessen a hidrogént tankoló és csupán vízgőzt kibocsátó Hino Profia típus.

Közzétéve:

Csökkenő szén-dioxid-kibocsátás

Egyaránt elkötelezett a Toyota és a Hino az iránt, hogy új technológiák kifejlesztésével segítsék megoldani a világméretű környezetszennyezési problémákat. A két vállalat nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint azt, hogy 2050-re kilencven százalékkal csökkentsék járműveik szén-dioxid-kibocsátását a 2010-es, illetve 2013-as szinthez képest. Ennek megvalósítása érdekében olyan elektromos hajtású járművek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek széles körben elterjedhetnek a piacon. Persze nem jelentenek kivételt ez alól a nehéz-tehergépkocsik sem, hiszen például Japánban a haszonjárművek teljes szén-dioxid-kibocsátásának hatvan százalékáért ezek az eszközök felelnek.

Nehéz-tehergépkocsik számára (is) kecsegtető

A haszonjárművek villamosításakor azonban úgy kell megválasztani az optimális hajtásláncot, hogy a gépkocsik a kedvező környezetvédelmi jellemzők mellett üzletileg is életképesek legyenek például a hatótávolság, a feltöltési idő és a hasznos teherbírás tekintetében. Éppen ezért a nehéz-tehergépkocsik esetében különösen a nagy energiasűrűséget és gyors tankolást biztosító, hidrogént használó üzemanyagcellás elektromos hajtás ígérkezik hatékonyabb megoldásnak az akkumulátoros elektromos hajtásnál.

Profi megoldások

A két japán gyártó közös üzemanyagcellás nehéz-tehergépkocsijának alapja a Hino Profia típus, amelybe a Toyota és a Hino elmúlt években kifejlesztett technológiáit is átültetik. Alvázát kifejezetten úgy alakítják ki, hogy ideális legyen az üzemanyagcellás hajtáshoz, valamint a tervezők a tömegcsökkentésre is nagy hangsúlyt fektetnek a megfelelő hasznos teherbírás érdekében. A hajtáslánc az új generációs Toyota Mirai személyautóhoz kifejlesztett üzemanyagcellás egységből kettőt tartalmaz majd, míg a menetvezérlő rendszer a Hino nehézkategóriás hibrid járműveinek a technikáját használja. A 12 méter hosszú, 2,49 méter széles és 3,78 méter magas, háromtengelyes, 25 tonna össztömegű Profia tehergépkocsi a nagy kapacitású, a hidrogént akár 70 bar nyomáson tároló tartályának köszönhetően hatszáz kilométert is megtehet egy feltöltéssel városi és autópályás szakaszokat egyaránt tartalmazó útvonalon. Pufferként pedig egy lítiumion-akkumulátort alkalmaz a fékezéskor rekuperált energia tárolására, illetve a nagy teljesítményt igénylő időszakok kiszolgálására.

Együttes erővel

A Toyota és a Hino a jövő egyik fontos energiahordozójának tartja a hidrogént, így már több mint tizenöt éve foglalkoznak üzemanyagcellás járművek fejlesztésével. A két gyártó a későbbiekben szeretné még szorosabbra fűzni partneri kapcsolatát és felgyorsítani az erőfeszítéseit a hidrogénen alapuló társadalom megvalósításához.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Előny a négyzeten

Már ma is többféle tisztán elektromos zárt furgon sorakozik a VIARENT bérautó-kínálatában, a bérautók specialistája azonban hallgatva az idők szavára tovább bővíti villanypalettáját. Feltétlenül érdemes hát végiggondolni, vitathatatlan környezetvédelmi erényeik mellett milyen gazdaságossági előnyökkel szolgálhatnak…

Globális játékos

Kőkemény pickup, elnyűhetetlen terepjáró, masszív és megbízható teherautók. Ennyi? Korántsem! Noha a Delta-Truck Kft. palettájára tekintve is egyből látható, hogy az Isuzu márka Európában közismert kínálata sem éppen szűkös – a több mint kilencven esztendős…

Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az…

Az új transporter

Úgy tartja a hagyomány, hogy valamikor közvetlenül a háború után egy holland üzletember, bizonyos Ben Pon, a Volkswagen wolfsburgi gyárába látogatott, hogy a Bogár exportjáról tárgyaljon. A gyárudvaron helyben barkácsolt kis targoncára lett figyelmes, a…

Kishaszonjárművel is biztonságban

Korunk kaotikus közlekedési viszonyait nap mint nap megtapasztalva aligha meglepő, ha vonakodva adjuk fel modern személyautóink biztonságát. Amennyiben egy impulzusos bútorvásárlást követően magánemberként egy ismeretlen bérelt kishaszonjárműbe kell pattanni, akkor sem szeretnénk lemondani erről a…