Kiscsillag

Nemcsak az indokolja a címet, hogy a Citan a Mercedes-Benz legkisebb haszonjárműve, hanem az is, hogy csak részben a csillagos márka terméke, ugyanis a Renault Kangoo szolgál az alapjául. A nemrég bemutatott második generáció fontos újdonsága a számos innovatív megoldáson túlmenően, hogy jövőre eCitan néven már tisztán elektromos kivitelben is elérhetővé válik.

Közzétéve:

Már a Mercedes-Benz Citan első nemzedéke is a Renault Kangoo alaposabb átfazonírozásával és finomhangolásával született meg, amin ezúttal sem változtatott a csillagos gyártó. Így a karosszéria kialakítása és méretei, illetve a hajtáslánc terén alapvetően megegyezik a két típus. Az új Citan tehát közel 4,5 méter hosszú és 2,72 méter a tengelyei közötti távolság, míg a raktere legfeljebb 2,9 köbméternyi árut fogadhat be. A hosszabb tengelytávú, illetve a duplafülkés kivitelek később jelennek meg a kínálatban. A kompakt kishaszonjármű orrába háromféle dízel- vagy kétféle benzinmotor kerülhet. Az 1,5 literes gázolajosok legnagyobb teljesítménye 55, 70 és 85 kilowatt, azaz 75, 95 és 115 lóerő lehet, de a csúcsváltozat rövid ideig 89 kilowattot, vagyis 121 lóerőt is teljesíthet, miközben 270 helyett 295 newtonméterre nőhet a maximális nyomatéka. Az 1,3 literes benzinesek 75 és 96 kilowatt, azaz 102 és 130 lóerő teljesítményszinteket nyújtanak. A stop-start rendszer mindegyik motorhoz alapáron jár, míg a két legerősebb egységhez extrafelszerelésként hétfokozatú, kettős tengelykapcsolós automatizált váltó is társítható.

Határozott megkülönböztetés

Persze a karosszéria megjelenését tekintve már lényegesebb az eltérés a francia és a német testvérek között, főként a jármű orránál, amelyet a Mercedes-Benz tervezői teljesen a saját márkaképükre szabtak. Ugyanígy jártak el a műszerfal esetében is, így a kezelőelemek és a kijelzők is megegyeznek a többi csillagos kishaszonjárműben találhatóval, beleértve az extrafelszerelésként választható, öntanuló MBUX információs és szórakoztatórendszert is. Továbbá a Mercedes me digitális szolgáltatások széles körét is élvezhetik a Citan felhasználói, köztük a természetes beszédet megértő Hey Mercedes hangvezérlési funkciót is.

Prémiumszintű biztonság és kényelem

A márka hagyományaihoz híven az új Citan a biztonsági megoldások tekintetében is élenjáró. Már alapáron is hat légzsákot kínál, a járművezető munkáját pedig radaros, illetve kamerás parkolássegítővel, visszagurulás-gátlóval, oldalszélsegéddel, éberségfigyelővel, torlódássegéddel és automatikus segélyhívóval is támogathatja. Ezenkívül a személyszállító változat, a Citan Tourer aktív sávtartót, automatikus vészfékrendszert, holttérfigyelőt, táblafelismerőt és az első ülések között középső légzsákot is tartogat a használóinak. A kényelmet illetően pedig többek között automatikus légkondicionálóval, kulcs nélküli indítással és elektronikus vezérlésű rögzítőfékkel tűnik ki a Citan. Ráadásul a Citan Tourer rugózási és lengéscsillapítási karakterisztikáját a csillagos gyártó finomhangolta.

Elektromos hajtással is

Ma már azonban mindez nem elég ahhoz, hogy egy kishaszonjármű valóban korszerűnek vagy inkább jövőbe mutatónak számítson, ehhez az elektromos hajtás is szükséges. Ezért a 2022-es év második felétől megkezdődik az eCitan gyártása. A modell a WLTP-ciklus szerint akár 285 kilométert is megtehet majd két töltés között, és negyven perc elegendő lesz az akkumulátorcsomagját tízről nyolcvan százalékosra feltölteni. A raktér mérete és a jármű hasznos teherbírása sem marad majd el a belső égésű motorral hajtott változatokétól, sőt, vontathat is az eCitan. A Mercedes-Benz Vans kiscsillagja tehát mostantól még fényesebben ragyoghat, mint korábban.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Méltó utód

Kis- és középvállalkozások számára eddig is ideális választás volt a Ford Transit Custom. A kishaszonjármű új generációja azonban az eddigiekhez képest is nagyobb választékot kínál karosszériaváltozatok és hajtásláncok terén, emellett egy sor praktikus megoldás teszi…

Orrplasztika után

Kicsit hosszabbra és áramvonalasabbra szabták a Volvo FH elejét, kihasználva az uniós szabályozás adta lehetőségeket. Az újításnak köszönhetően javult a nehéz-tehergépjárművek stabilitása és sikerült csökkenteni a fogyasztást.

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…