Körforgásba kapcsolva

Környezetvédelmi szempontból valóságos áttörést hozhat a Michelin által koordinált BlackCycle európai projekt. Ennek célja ugyanis nem más, mint a leselejtezett gumiabroncsok anyagainak visszaforgatása az új abroncsok gyártásába.

Közzétéve:

Egyre égetőbb probléma, hogy még mindig nem megoldott a leselejtezett gumiabroncsok ipari léptékű újrahasznosítása. Világszerte évente mintegy 1,6 milliárd új gumiabroncsot értékesítenek, amelyek együttes tömege eléri a 26 millió tonnát, és közel ugyanennyi abroncs éri el élete végét. Ma még ennek a tetemes hulladékmennyiségnek a kezelése nem terjed ki a visszaforgatásra, ami azt jelenti, hogy ezeknek a leselejtezett gumiknak az anyagait nem hasznosítják újra alapanyagként az abroncsgyártó iparban. Ezenkívül az élettartamuk végét elérő és a kidobott, de még használható gumik több mint felét kiviszik az Európai Unióból más országokba.

Új technológiák születhetnek

Ezeknek a problémáknak a megoldására az Európai Unió idén májusban elindította a BlackCycle projektet. Ennek koordinátora az iparág egyik vezető szereplője, a Michelin, továbbá hét másik iparági partnert, öt műszaki kutatóintézetet és egy innovációs klasztert fog össze egy európai konzorciumban. A tagok Franciaországot, Spanyolországot, Németországot, Görögországot és Svájcot képviselik a 16 millió euró költségvetésű projektben. Feladatuk olyan világszinten is innovatív eljárások kidolgozása, amelyekkel a hulladéknak számító gumiabroncsok anyagából ipari volumenben készíthetők újak. Ennek során a leselejtezett abroncsok begyűjtése és válogatása, a pirolízis, azaz a hőbontás optimalizálása, az olajfinomítás, a hőkezelési folyamatok tökéletesítése és az abroncsok teljesítőképességének értékelése terén is új megoldásokat kutatnak. A projekt sikeressége esetén Európában már öt-hat év múlva a leselejtezett gumiabroncsok közel ötven százalékát újrahasznosíthatják. Az így kinyert másodlagos alapanyagból pedig világszerte értékesíthető új személyautó- és teherautó-abroncsok készülnének.

Kisteherautó bérlés

Kisebb környezeti terhelés

A Michelin már azt is közzétette, hogy a BlackCycle projektnek köszönhetően mennyit nyerhet a környezetünk. Az újrahasznosítás eredményeként az új gumiabroncsok gyártása kilogrammonként 1,38 helyett csak 0,45 kilogramm szén-dioxid kibocsátását, továbbá 0,89 kilogrammal kevesebb fosszilis erőforrás felhasználását vonná maga után. Ezenkívül lényegesen visszaszorulna a leselejtezett abroncsok kivitele az Európai Unióból, az ipari mértékű helyi újrahasznosítás pedig új munkahelyeket teremtene. Így a BlackCycle projekt nyomán a leselejtezett abroncsok anyagának visszaforgatása a gyártásba nemcsak környezetvédelmileg lehetne előnyös, hanem gazdaságilag is életképesnek ígérkezik.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Feljebb lépett!

Kívül belül megújult a legkisebb oroszlán, vagyis az MAN népszerű kishaszonjárműve, a TGE. Természetesen a változások zömét a karosszéria alatt, valamint a régi és új vezetéstámogató rendszerek tudásában kell keresnünk.

Méltó utód

Kis- és középvállalkozások számára eddig is ideális választás volt a Ford Transit Custom. A kishaszonjármű új generációja azonban az eddigiekhez képest is nagyobb választékot kínál karosszériaváltozatok és hajtásláncok terén, emellett egy sor praktikus megoldás teszi…

Orrplasztika után

Kicsit hosszabbra és áramvonalasabbra szabták a Volvo FH elejét, kihasználva az uniós szabályozás adta lehetőségeket. Az újításnak köszönhetően javult a nehéz-tehergépjárművek stabilitása és sikerült csökkenteni a fogyasztást.

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.