Még többet kifacsarnak belőle

Nem kell a szomszédba menniük egy kis innovációért a Daimler Truck fejlesztőinek sem. Most azzal álltak elő, hogy a még nagyobb energiasűrűség érdekében mélyhűtéssel cseppfolyósított hidrogénnel táplálják üzemanyagcellás nyerges vontatójukat. Az erre felkészített Mercedes-Benz GenH2 Truck prototípusuk már a wörthi tesztpályán falja a kilométereket, hogy még ebben az évtizedben piacra kerülhessen.

Közzétéve:

Párhuzamosan fejleszti az akkumulátoros és az üzemanyagcellás elektromos hajtást a Daimler Truck a fenntartható fuvarozás felé vezető útját járva. Ennek eredményeként tavaly óta nagy erőbedobással tesztelnek egy Mercedes-Benz GenH2 Truck üzemanyagcellás prototípust a házon belüli próbapályán és közúti forgalomban egyaránt. A gyártó azonban most egy másik prototípust is üzembe állított a folyékony hidrogén használatának tesztelésére. Ehhez pedig egy új töltőállomást is megnyitottak a wörthi fejlesztőközpontban, ez szolgálja ki cseppfolyós üzemanyaggal a tesztjárművet. Itt az Actros típuson alapuló nyerges vontató alvázán kétoldalt elhelyezett, egyenként negyven kilogramm kapacitású tartályokba mínusz 253 Celsius-fokra lehűtött hidrogént tankolnak. Ezek az edények pedig annyira jól hőszigeteltek, hogy a hidrogén aktív hűtés nélkül is kellő ideig a kívánt hőmérsékleten marad, magyarul nem alakul át gáz halmazállapotúvá. Egyébként ez a megoldás igen nagy hasonlóságot mutat a gázüzemű haszonjárműveknél a cseppfolyósított földgáz (LNG) már sorozatgyártásban alkalmazott kriogén technikájával. Hazánkban is egyre több LNG-üzemű nehéz-tehergépkocsi fut az utakon, és a közeljövőben több új LNG-töltőállomás megnyitása is várható.

Cseppfolyósítás a nagyobb hatótávért

A Daimler Truck a cseppfolyósított hidrogént részesíti előnyben az üzemanyagcellás hajtások fejlesztésénél, ennek ugyanis lényegesen nagyobb az energiasűrűsége, mint a gáz halmazállapotú hidrogénnek. Ez pedig jóval nagyobb hatótávolságot eredményez, így a fejlesztők a majd sorozatgyártásba kerülő GenH2 Truck esetében több mint ezer kilométerrel számolnak. Így az üzemanyagcellás hajtás kellően rugalmas és széles körű alkalmazhatóságot nyújthat majd a nehézsúlyú, hosszú távú fuvarozás terén is, ahol az akkumulátoros elektromos hajtás a technika jelen állása szerint még csak jelentős kompromisszumokkal jöhet szóba. A gyártó tervei szerint a hidrogénnel működő üzemanyagcellás tehergépjárművek sorozatgyártása az évtized második felében kezdődhet meg.

Elkötelezettek a hidrogénhajtás iránt

Mindemellett a Daimler Truck a Linde vállalattal közösen egy új folyamat fejlesztésén is dolgozik a folyékony hidrogén kezeléséhez. A túlhűtött folyékony hidrogén (sLH2) koncepciója még nagyobb tárolási sűrűséget és még könnyebb tankolást tesz lehetővé a folyékony hidrogénhez (LH2) képest. A két vállalat tervei szerint Németországban 2023-ban kerülhet sor az első sLH2-tankolásra egy kísérleti töltőállomáson. A Daimler Truck és a partnerei egyébként nyitottan állnak az sLH2-technikához. Céljuk, hogy minél több vállalat foglalkozzon ezzel, kifejlessze a saját megoldásait ehhez az új szabványhoz és így ennek az új technikának kialakulhasson egy világméretű tömeges piaca. A Daimler Truck jelenleg is szorosan együttműködik az IVECO, a Linde, az OMV, a Shell, a TotalEnergies és a Volvo Group vállalattal a H2Accelerate szövetség keretében, hogy megteremtse Európában a hidrogénüzemű tehergépjárművek tömeges piaci elterjedésének a feltételeit.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Gáz van?

Napjaink millió dolláros kérdése: dízel vagy elektromos? Előnyök és hátrányok kusza szövedéke itt is, ott is. Vágjuk hát át a gordiuszi csomót! A válaszunk: egyik sem! A VIARENT népszerű márkája, a Volvo Trucks sem hisz…

Mindent tud, amit a nagyok

Egyszerre menthet életeket, növelheti a járműkihasználást, fokozhatja a szállítmányozás gazdaságosságát és kímélheti a környezetet. Mi az? Napjaink fuvarozásának egyik legizgalmasabb találós kérdésére egyértelműen az önvezető kamion a válasz. A mesterséges intelligencia alkalmazásának óriási kihívása minden…

(Még mindig) nem ismernek lehetetlent

Újabb izgalmas összeállítással jelentkezünk a Broshuis ügyfeleinek kiszállított speciális pótkocsikról. A kampeni tervezők ezek révén is igazolták, hogy aligha ismernek lehetetlent. Ezúttal is nagy szakértelemmel és tapasztalattal, mi több elegánsan abszolválták a legkülönlegesebb kihívásokat. A…

Még távolabbra, még dinamikusabban

Csomagkézbesítés? Mesteremberek munkaeszköze? Szervizautó? Netán mobil élelmiszerbolt, esetleg személyszállító transzferjármű? Mindegyik! A Mercedes-Benz eVito – a VIARENT flottájában is népszerű eSprinter közkedvelt „kis testvéreként” – tisztán elektromos hajtásrendszerével is sikerrel találta meg helyét a nagyvárosok…

Szelek szárnyán

Kicsivel nagyobb lett, maradhat? De még mennyire! Mintegy 24 centiméterrel megnyújtott orrkialakításával a Volvo FH Aero optimálisan használja ki az Európai Unió járműhosszúságra vonatkozó, új szabályzása adta lehetőségeket. A Volvo FH – a VIARENT flottájának…

Csak stílusosan!

Praktikusak, gazdaságosak és strapabírók – lehetnek azonban emellett karakteresek is? Mi az hogy! Stílusos különlegességekkel rukkoltak elő a VIARENT kínálatának népszerű tagja, a Citroën Jumpy tervezői: speciális újdonságuk a márka legendás H-modelljét idéző külsővel érkezik.…