Önálló oroszlán

Világszerte sorra szökkennek szárba a tehergépjárművek önvezető rendszereinek fejlesztését támogató tesztprogramok. Ilyen a MAN által kezdeményezett ANITA projekt is, amely egy német vasúti-közúti intermodális konténerterminál területén több mint három évig fut majd.

Közzétéve:

Habár műszakilag már ma is annyira fejlettek a négyes szintű, azaz teljesen önvezető rendszerek, hogy hamarosan készen állhatnak a piaci bevezetésre, úgy tűnik, hogy a közúti forgalomban való alkalmazáshoz megfelelő jogszabályi háttér kidolgozása még jó ideig várat magára. Ezért a teljesen önvezető járművek közúti teszteléséhez is külön hatósági engedélyek szükségesek, illetve szigorú feltételeknek és megkötéseknek kell eleget tenni. Azonban a járműforgalom elől elzárt területeken nem kell ilyen kötöttségekkel számolniuk a gyártóknak, valamint egyszerűbb és biztonságosabb is az önvezető technikák használata, így manapság főként bányákban, kikötőkben és logisztikai központokban folyik az önvezető rendszerek próbaüzeme.

Zárthelyi dolgozat

Ennek megfelelően az MAN is zárt területet szemelt ki az önvezetés gyakorlati teszteléséhez, mégpedig az ulmi DUSS Terminal nevű vasúti-közúti intermodális konténerterminált. Az Autonome Innovation im Terminalablauf (ANITA), magyarul az Önvezetési Innováció Termináli Üzemeltetésben elnevezésű projektben a Deutsche Bahn AG, a Hochschule Fresenius egyetem és a Götting KG is együttműködik az oroszlános gyártóval. A német szövetségi gazdasági és energiaügyi minisztérium pedig körülbelül 5,5 millió euróval támogatja a tervek szerint 39 hónapig futó projektet, amelynek célja a konténerek rugalmasabb, gyorsabb és hatékonyabb kezelése a terminálokon. Jól mutatja ennek fontosságát, hogy ma az intermodális fuvarozás az áruszállítási ágazat egyik leggyorsabban fejlődő területe. Ingyenes online játékok: megegyet.hu

Sorozatgyártású alapokon

Az ANITA projekt főszereplője pedig nem más, mint az új generációs TGX nyerges vontató, amelynek vadonatúj elektromos, illetve elektronikus rendszerét már a jövő önvezető technikáinak a befogadására is alkalmassá tették az MAN fejlesztői. Ez a vontató egy konténerszállító alvázas félpótkocsival teljesen automatizáltan dolgozik majd a DB Intermodal Services konténerdepó és a DUSS Terminal területén belül. Volánja mögött csupán a biztonság kedvéért ül majd mindig egy gépkocsivezető, hogy adott esetben azonnal beavatkozhasson.

Digitalizált folyamatok

A projekt keretében a megfelelő digitális infrastruktúrát is kialakítják a telephelyeken, amely a konténerkezelési folyamatok digitalizálásához is szükséges a Terminal 4.0 projekt részeként. Az önvezető tesztszerelvény pontos helymeghatározásáért és az akadályok észleléséért felelős algoritmust pedig a Götting KG fejleszti ki. Emellett a Hochschule Fresenius egyetem szakemberei gondosan tanulmányozzák az emberek és a gépek viselkedését a telephelyeken, amit aztán digitális folyamatokban és szabályokban képeznek le. Magától értetődően a biztonság mindvégig kiemelt fontosságú a projektben, ám a teljesítmény is központi szerepet játszik. Az ANITA tehát egy újabb mérföldkő az MAN tehergépkocsik, sőt, a teljes fuvarozási folyamat automatizálásában, amely hozzájárul majd az ágazat fenntarthatóságának megvalósításához.

Furgon bérlés





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra