Platós prémiumautó

November végén hazánkban is bemutatkozott a Mercedes-Benz X-osztály, vagyis az első prémiumkategóriás pickup. A sokoldalú jármű alapja valójában a Nissan Navara, ez azonban csak nyomokban fedezhető fel a csillagos márka első pickupján.

Közzétéve:

Szép ívet írt le a pickupok fejlődése az elmúlt évtizedekben. Ezeket a jó terepjáró képességű, platós kishaszonjárműveket eredetileg kifejezetten praktikus, strapabíró munkaautónak tervezték és használták. Aztán felfedezték maguknak a sportos életmódot élők is ezeket a járműveket, hiszen igen praktikus quadot, jet-skit vagy krosszmotort szállítani egy ilyen gépkocsival. A 2000-es években robbanásszerűen divatcikké, illetve életstílus-autóvá váltak, a szabadidő-autókkal karöltve. Innen már csak egy ugrás kellett ahhoz, hogy valamelyik prémiummárka megtörje a jeget, és piacra dobjon egy pickupot. Ez pedig a Mercedes-Benz volt, kihasználva a Renault-Nissan Szövetséggel egyre erősebb együttműködést. Fogta tehát a Navarát, és a saját képére formálva prémiumosította. Célcsoportjában földbirtokosok, vadászok, építési vállalkozók, aktív életet élő családok és sportos kalandorok egyaránt szerepelnek, ugyanis az igen széleskörűen specifikálható X-osztály jó terepjáró képességű és nagy teherbírású munkaautónak éppúgy kialakítható, mint elegáns, gazdagon felszerelt életmódautónak.

A PURE alapkivitel a strapabíró munkaautó, a PROGRESSIVE már a személyautós jegyeket helyezi előtérbe, míg a POWER teszi igazán prémiumkategóriás szabadidő-autóvá a pickupot. Az X-osztály csak ötszemélyes duplafülkével készül, választékában azonban négy- és később hathengeres dízelmotorok, hatfokozatú manuális vagy hétfokozatú automatikus sebességváltó, hátsókerék-, illetve összkerékhajtás is szerepel. Kezdetben a négyhengeres, 2,3 literes dízelmotor 163 és 190 lóerős változata áll rendelkezésre, csak később érkezik a V6-os, 258 lóerős, szintén gázolajos erőforrás. Különlegesség a pickupok kategóriájában a DYNAMIC SELECT rendszer, amellyel ötféle menetprogram közül lehet választani: Comfort, ECO, Sport, Manuell és Offroad.

A típus hasznos teherbírása közel 1,1 tonna, míg a vontatmánya 3,5 tonna is lehet. A platón pedig a kerékdobok között keresztben is elfér egy Euro-raklap. A hátsó merevhídhoz azonban a szokásos laprugók helyett csavarrugók és megvezető lengőkarok tartoznak, amelyek karakterisztikájának megválasztásakor a gyártó a menetkényelemre és a menetstabilitásra is nagy hangsúlyt fektetett. Ezenkívül a nyomtávot is az eredetinél szélesebbre vette a csillagos márka, valamint a kategóriában egyedülállóan a hátsó kerekeket is belső szellőzésű tárcsafék lassítja.

Az utastér olyan extrákkal gazdagítható, mint a motoros ülésállítás, a kétféle bőrkárpitozás, az igényes dekorelemek vagy a COMAND Online multimédia-rendszer a 8,4 col képátlójú érintőképernyővel és a kézmozdulatokra is reagáló kezelőfelülettel. Rendkívül széles a vezetéstámogató rendszerek kínálata is, többek között sávtartó asszisztenst, tolatássegítő kamerát, táblafelismerőt, vontatmánystabilizálót, guminyomás-ellenőrzőt, vészhívót, valamint adaptív sebességtartó automatikát is felvonultat, továbbá LED-es fényszórók is rendelhetők. Ezenkívül a SIM-kártyás kommunikációs modul révén a „Mercedes me connect” szolgáltatások is elérhetők az X-osztály tulajdonosa számára.

A hazai árakat illetően PURE kivitelben a 163 lóerős belépőmodell nettó 8,99 millió forintba kerül, ugyanez összkerékhajtással 9,8 millió, a 190 lóerős változatért 10,12 millió forintot kérnek, míg ennek összkerékhajtású modelljéért 10,47 milliót. A PROGRESSIVE kivitel felára nettó 0,83 millió, míg a POWER kivitelé áfa nélkül 1,91 millió forint. Ehhez jön még a meglehetősen bőséges listában sorakozó extrafelszerelések ára, így akár nettó 15 millió forint fölé is kúszhat a számla végösszege. Az X-osztály már a hazai márkakereskedésekbe is megérkezett.

Forrás: Rolling Tons magazin, www.rollingtons.hu





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…