Szétkürtölt fenntarthatóság

Hazánkban nem sokan ismerik a több mint nyolcvanéves járműgyártási múlttal büszkélkedő Hino márkát, azonban érdemes odafigyelni a fejlesztéseire. A Toyota holdudvarába tartozó gyártó tavaly októberben a Japán Mobilitási Kiállításon két fontos újdonságot is bemutatott a fenntarthatóság jegyében. Az egyik a Dutro Z EV akkumulátoros elektromos kishaszonjármű, a másik a Profia Z FCV Prototype üzemanyagcellás tehergépkocsi.

Közzétéve:

„Jobb világot és jövőt teremtünk azáltal, hogy eljuttatjuk az embereket és az árukat a rendeltetési helyükre” – ezt a szlogent tűzte zászlójára a Hino a Tokyo városában tavaly október 26. és november 5. között megrendezett Japán Mobilitási Kiállításon. Sőt, a gyártó szó szerint hangot is adott ennek, ugyanis a standjának közepén álló rögtönzött rádióstúdióból közvetlenül tájékoztatta a nagyközönséget arról, hogy termékei és szolgáltatásai hogyan könnyítik meg ügyfeleik mindennapos életét.

Nem Dutra, hanem Dutro

Habár a név a megtévesztésig hasonló, semmi köze egymáshoz az egykori magyar Dutra traktortípusnak és a Dutro Z EV modellnek. Ez utóbbi ugyanis a Hino tisztán elektromos hajtású kishaszonjárműve. Egyik különlegessége a rendkívül alacsony padlószintje a kényelmesebb rakodás, illetve ki- és beszállás érdekében, ami nagy előnyt jelent a helyileg nulla károsanyag-kibocsátású házhoz szállítási feladatok végrehajtása során. A kishaszonjárművet ötven kilowatt legnagyobb teljesítményű szinkron villanymotor hajtja, amely egy negyven kilowattóra kapacitású lítiumion-akkumulátorból kapja az energiát. Ezzel a WLTP szerint 150 kilométer a hatótávolsága, ami a legtöbb városi alkalmazáshoz általában elegendő.

A kiállításon a Dutro Z EV kétféle változatával is megismerkedhettek a látogatók. A fülkéből közvetlen átjárással hozzáférhető raktérrel ellátott modell 4,7 méter hosszú, 1,7 méter széles és 2,3 méter magas, padlómagassága pedig terhelten csak 40, míg üresen 45 centiméter. A 3,49 tonna legnagyobb megengedett össztömegű jármű hasznos terhelhetősége éppen egy tonna. A másik, alumíniumból készült, oldalajtós dobozos felépítménnyel szerelt kisteherautó 4,7 méter hosszú, 1,9 méter széles és 2,5 méter magas, padlószintje a talajtól teljes terhelésnél 42, üresen 47 centiméteren húzódik. A 3,46 tonna legnagyobb megengedett össztömege mellett 1,05 tonna a hasznos teherbírása. A kiállításon az érdeklődők tesztvezetés keretében ki is próbálhatták a Dutro Z EV modellt.

Nagyobb kategória, nagyobb hatótáv

Az akkumulátoros elektromos hajtású kishaszonjárművel szemben a Profia Z FCV Prototype teherautó üzemanyagcellás elektromos hajtást kapott. A háromtengelyes, 12 méter hosszú, 2,5 méter széles és 3,8 méter magas, 25 tonna legnagyobb megengedett össztömegű, dobozos felépítménnyel felszerelt járműben a Toyota üzemanyagcellás hajtásrendszere dolgozik. A szinkron villanymotorral és lítiumion-akkumulátorral ellátott prototípus a 700 bar legnagyobb nyomású hidrogénpalackjainak kapacitásával akár hatszáz kilométert is futhat egy feltöltést követően vegyes városközi és városi alkalmazásban. A helyileg nulla károsanyag-kibocsátású haszonjárművei mellett a Hino azt is bemutatta a kiállításon, hogy teljes körű szaktanácsadással is áll ügyfelei rendelkezésére az elektromos teherautók üzemeltetését, flottamenedzselését és a töltők telepítését illetően.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…