Újabb alternatíva a palettán

Sok esetben elsősorban nem is a gazdasági szempontok, hanem a meglehetősen korlátozott hatótávolság és a túl hosszú töltési idő tartja vissza az üzemeltetőket attól, hogy tisztán elektromos hajtású gépjárműveket szerezzenek be. Nekik nyújthat megfelelő alternatívát a PSA-csoport azzal, hogy már hidrogénnel működő üzemanyagcellás változatban is kínálja a közepes méretű kishaszonjárművét.

Közzétéve:

Hálózatról tölthető akkumulátorról üzemelő elektromos kiviteleik megfelelő, jól bevált alapot jelentettek a Citroën ë-Jumpy Hydrogen, az Opel Vivaro-e Hydrogen és a Peugeot e-Expert Hydrogen modell megalkotásához. A fejlesztők a villanymotort és az üzemanyagcellát a motortérben helyezték el, míg a padlóba az akkumulátorok helyére három, egyenként akár hétszáz bar nyomásra méretezett hidrogénpalackot építettek be. A szénszálerősítésű kompozit palackok kompakt kialakításuknak köszönhetően nem vesznek el helyet a raktérből, így a 4,95 méter hosszú M modellek 5,3, az 5,30 méter hosszú L változatok pedig 6,1 köbméteres űrrel várják rakományukat. A nehéz akkumulátorok elhagyásával a hasznos teherbírásuk még kedvezőbb is, így specifikációtól függően akár 1100 kilogramm terhet is cipelhetnek.

Ha kell egy kis plusz

Persze a hidrogénnel működő üzemanyagcellás modellek legerősebb ütőkártyája az, hogy mindössze három perc alatt teletankolhatók, és egy feltöltéssel több mint négyszáz kilométert is megtehetnek. Ettől függetlenül ezekbe a modellekbe is beépítenek az ülések alá egy 10,5 kilowattóra kapacitású lítiumion-akkumulátort. Ez biztosít elegendő energiát a nagy teljesítményt igénylő helyzetekben, például elinduláskor és dinamikusabb gyorsításkor. Egyébként pedig a 45 kilowattos üzemanyagcella egyedül is kiszolgálja az igényeket, még egyenletes sebességű autópályás haladáskor is. Sőt, ez az akkumulátor külső forrásból is tölthető, így plug-in hibridként is használható a jármű. Ennek kapacitása akár ötven kilométer megtételéhez is elegendő lehet, tehát a gépkocsi akkor is mozgóképes marad, ha a kifogy a hidrogén a palackokból. Ez igen megnyugtató annak tükrében, hogy Európa-szerte meglehetősen ritka ma még a hidrogéntöltő hálózat.

Francia-német koprodukció

Mivel a Stellantis-cégcsoport üzemanyagcellás kutatási és fejlesztési központja az Opel főhadiszállásán, Rüsselsheim városában működik, itt készülnek majd a Citroën, az Opel és a Peugeot közepes méretű furgonjának hidrogénhajtású kivitelei. Ezeknek köszönhetően pedig azok is már ma élvezhetik a tisztán elektromos hajtás előnyeit, akik jellemzően naponta több száz kilométert tesznek meg kishaszonjárművükkel, illetve nem fér bele a menetrendjükbe még fél óra várakozás sem a feltöltés miatt.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Feljebb lépett!

Kívül belül megújult a legkisebb oroszlán, vagyis az MAN népszerű kishaszonjárműve, a TGE. Természetesen a változások zömét a karosszéria alatt, valamint a régi és új vezetéstámogató rendszerek tudásában kell keresnünk.

Méltó utód

Kis- és középvállalkozások számára eddig is ideális választás volt a Ford Transit Custom. A kishaszonjármű új generációja azonban az eddigiekhez képest is nagyobb választékot kínál karosszériaváltozatok és hajtásláncok terén, emellett egy sor praktikus megoldás teszi…

Orrplasztika után

Kicsit hosszabbra és áramvonalasabbra szabták a Volvo FH elejét, kihasználva az uniós szabályozás adta lehetőségeket. Az újításnak köszönhetően javult a nehéz-tehergépjárművek stabilitása és sikerült csökkenteni a fogyasztást.

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.