Újabb alternatíva a palettán

Sok esetben elsősorban nem is a gazdasági szempontok, hanem a meglehetősen korlátozott hatótávolság és a túl hosszú töltési idő tartja vissza az üzemeltetőket attól, hogy tisztán elektromos hajtású gépjárműveket szerezzenek be. Nekik nyújthat megfelelő alternatívát a PSA-csoport azzal, hogy már hidrogénnel működő üzemanyagcellás változatban is kínálja a közepes méretű kishaszonjárművét.

Közzétéve:

Hálózatról tölthető akkumulátorról üzemelő elektromos kiviteleik megfelelő, jól bevált alapot jelentettek a Citroën ë-Jumpy Hydrogen, az Opel Vivaro-e Hydrogen és a Peugeot e-Expert Hydrogen modell megalkotásához. A fejlesztők a villanymotort és az üzemanyagcellát a motortérben helyezték el, míg a padlóba az akkumulátorok helyére három, egyenként akár hétszáz bar nyomásra méretezett hidrogénpalackot építettek be. A szénszálerősítésű kompozit palackok kompakt kialakításuknak köszönhetően nem vesznek el helyet a raktérből, így a 4,95 méter hosszú M modellek 5,3, az 5,30 méter hosszú L változatok pedig 6,1 köbméteres űrrel várják rakományukat. A nehéz akkumulátorok elhagyásával a hasznos teherbírásuk még kedvezőbb is, így specifikációtól függően akár 1100 kilogramm terhet is cipelhetnek.

Ha kell egy kis plusz

Persze a hidrogénnel működő üzemanyagcellás modellek legerősebb ütőkártyája az, hogy mindössze három perc alatt teletankolhatók, és egy feltöltéssel több mint négyszáz kilométert is megtehetnek. Ettől függetlenül ezekbe a modellekbe is beépítenek az ülések alá egy 10,5 kilowattóra kapacitású lítiumion-akkumulátort. Ez biztosít elegendő energiát a nagy teljesítményt igénylő helyzetekben, például elinduláskor és dinamikusabb gyorsításkor. Egyébként pedig a 45 kilowattos üzemanyagcella egyedül is kiszolgálja az igényeket, még egyenletes sebességű autópályás haladáskor is. Sőt, ez az akkumulátor külső forrásból is tölthető, így plug-in hibridként is használható a jármű. Ennek kapacitása akár ötven kilométer megtételéhez is elegendő lehet, tehát a gépkocsi akkor is mozgóképes marad, ha a kifogy a hidrogén a palackokból. Ez igen megnyugtató annak tükrében, hogy Európa-szerte meglehetősen ritka ma még a hidrogéntöltő hálózat.

Francia-német koprodukció

Mivel a Stellantis-cégcsoport üzemanyagcellás kutatási és fejlesztési központja az Opel főhadiszállásán, Rüsselsheim városában működik, itt készülnek majd a Citroën, az Opel és a Peugeot közepes méretű furgonjának hidrogénhajtású kivitelei. Ezeknek köszönhetően pedig azok is már ma élvezhetik a tisztán elektromos hajtás előnyeit, akik jellemzően naponta több száz kilométert tesznek meg kishaszonjárművükkel, illetve nem fér bele a menetrendjükbe még fél óra várakozás sem a feltöltés miatt.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

A VIARENT újabb lépést tett Szlovákiában: felvásárolta az MHC Mobility nehézjármű flottáját

A VIARENT – Közép-Európa meghatározó haszonjármű-bérbeadó vállalata – tovább erősíti jelenlétét Szlovákiában: sikeresen felvásárolta az MHC Mobility Slovakia nehézgépjármű flottáját. Az akvizíció stratégiai jelentőségű mérföldkő a vállalat régiós terjeszkedésében, és új szintre emeli szolgáltatási kapacitását…

Előny a négyzeten

Már ma is többféle tisztán elektromos zárt furgon sorakozik a VIARENT bérautó-kínálatában, a bérautók specialistája azonban hallgatva az idők szavára tovább bővíti villanypalettáját. Feltétlenül érdemes hát végiggondolni, vitathatatlan környezetvédelmi erényeik mellett milyen gazdaságossági előnyökkel szolgálhatnak…

Globális játékos

Kőkemény pickup, elnyűhetetlen terepjáró, masszív és megbízható teherautók. Ennyi? Korántsem! Noha a Delta-Truck Kft. palettájára tekintve is egyből látható, hogy az Isuzu márka Európában közismert kínálata sem éppen szűkös – a több mint kilencven esztendős…

Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az…

Az új transporter

Úgy tartja a hagyomány, hogy valamikor közvetlenül a háború után egy holland üzletember, bizonyos Ben Pon, a Volkswagen wolfsburgi gyárába látogatott, hogy a Bogár exportjáról tárgyaljon. A gyárudvaron helyben barkácsolt kis targoncára lett figyelmes, a…