Egy legenda születése

Hetvenöt évvel ezelőtt adták át az első sorozatgyártású Unimog járművet. Azóta 375 ezer példány készült el a kiváló terepjáró képesség és rendkívül sokoldalú alkalmazhatóság szinonimájává vált tehergépkocsikból, amelyeket a haszonjárművek svájci bicskájának is hívnak. Érdemes megismerni ennek a mai napig egyedülálló felépítésű és tudású járműnek a megszületését.

Közzétéve:

Közvetlenül a második világháború vége után Albert Friedrich, az Erhard & Söhne fémipari gyár műszaki igazgatója és a Daimler-Benz egykori repülőgépmotor-tervezési vezetője elkezdte egy kompakt, összkerékhajtású, négy egyforma méretű kerékkel ellátott, 25 lóerős igásló fejlesztését. Ezt a járművet kezdetben mezőgazdasági használatra szánták a traktorok alternatívájaként, így a nyomtávját is 1270 milliméterben határozták meg, ami éppen két sor burgonya méretével egyezett meg. Ezenkívül lehajtható tető és szélvédő, elülső kardánkihajtás, hátsó vonóberendezés és a fülke mögött platós felépítmény jellemezte, míg hajtását a Daimler-Benz OM 636 típusú motorja biztosította.

Az első prototípus 1946-ban Gmünd városában készült el a lelkes fejlesztők igen áldozatos munkájának eredményeként, amelyet meglehetősen intenzív tesztidőszak követett. Eközben született meg az Unimog név is az Universal-Motor-Gerät, magyarul sokoldalú motoros eszköz rövidítéseként. A nagyközönség először 1948. augusztus 29-én a német mezőgazdasági társaság kiállításán láthatta az újdonságot, ahol máris 150 előrendelést adtak le a járműre. A sorozatgyártás 1949-ben indult Göppingen városában a Gebrüder Boehringer vállalatnál, az első példányt pedig 1949. március 19-én adták át a gyártó kosfejet ábrázoló emblémájával. Gyártósor híján mintegy kilencven munkatárs havonta ötven járművet állított elő. Ennél a cégnél összesen hatszáz Unimog U 70200 modell készült.

A Daimler-Benz éra kezdete

Időközben más iparágak és a honvédség is szemet vetett a különleges műszaki felépítésű és képességű gépkocsira. Mivel a gyarapodó rendelések teljesítéséhez jelentősebb beruházásra volt szükség, a Daimler-Benz AG 1950 őszén az összes szabadalommal, valamint a fejlesztő és értékesítő csapattal együtt átvette az Unimog gyártását. Ennek eredményeként a termelés 1951 közepétől a gaggenaui üzemben folytatódott a 2010-es modellsorozattal. Majd 1953-ban számos továbbfejlesztés bevezetésével bemutatkozott a 401-es és 402-es sorozat. Többek között ekkor váltotta fel egy zárt, masszív acélfülke a korábbi nyitott változatot, jelentősen javítva a biztonságot. Májustól már a Mercedes-Benz csillaga is feltűnt a jármű orrán a kosfejes emblémával együtt, amelyet csak 1955 szeptemberében távolítottak el onnan.

Megőrzött alapelvek

Ezt követően folyamatosan fejlesztették az Unimog járműveket, ám a szerkezeti felépítés egyedülálló koncepciója a mai napig változatlan maradt. Ez pedig nem más, mint a négy egyforma méretű kerék, a létravázas alvázkialakítás, a nagy szabad hasmagasságot biztosító portáltengelyek csavarrugókkal, az összkerékhajtás elülső és hátsó differenciálzárakkal, a kompakt méretek, az elöl, középen és hátul is megtalálható kardánkihajtások, a számos csatlakozási pont a legkülönfélébb munkaeszközök és felépítmények felszereléséhez, valamint a kezdetben 50, majd később 89 kilométer/óra legnagyobb sebesség. Így az Unimog a mezőgazdasági vontatók, az eszközhordozó járművek és a tehergépkocsik előnyeit egyesítve szűk városi környezetben, autópályán és nehéz terepen egyaránt kiválóan helytáll, felhasználási lehetőségeinek pedig szinte csak a képzelet szabhat határt. Tavaly óta már a hidrogénüzemű belső égésű motorral hajtott változatát is tesztelik a fenntarthatóság jegyében, hogy a legenda korunk változó elvárásai mellett is tovább élhessen.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…

Eskü’ gyári!

Úgy néz ki a Volkswagen Caddy Edition, mintha egy tuningműhelyből gördült volna ki, pedig ez csak a Volkswagen Haszonjárművek legújabb különleges kiadása. Az ízléses optikai tuning a kisáruszállító kivitelekhez is éppúgy elérhető, mint a családi…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra