Föld alatti fenntarthatóság

Kísérleti jelleggel már a bányaiparban is megjelennek a Volvo Trucks elektromos teherautói. A svéd járműgyártó és a Boliden bányavállalat együttműködésének célja a felszín alatti fuvarfeladatok környezetében is elterjeszteni ezt a fenntarthatóság irányába mutató technikát.

Közzétéve:

Számos alkalmazási területen különösen jól kidomborodnak a tisztán elektromos hajtású teherautók előnyei. Ilyen például a felszín alatti bányászat, ahol az aknákban károsanyag-kibocsátás nélkül, csendesen közlekedő járművek lényegesen jobb munkakörülményeket biztosítanak az ott dolgozóknak, mint a belső égésű motorral hajtott társaik. Ráadásul itt a hatótáv kérdése sem annyira kardinális, mint a távolsági fuvarozásban. Ezenkívül a világ bányaipara is jelentős változáson megy keresztül mostanában, hiszen egyre több szereplője igyekszik fenntarthatóbbá tenni a kitermelést a szén-dioxid-lábnyom csökkentésével. Ezáltal fokozódik az igény a dízelüzemű járművek kiváltása iránt.

Jelentős potenciál a villamosításban

A világpiacra termelő, mintegy hatezer főt foglalkoztató Boliden elkötelezte magát, hogy 2030-ra negyven százalékkal csökkentse a tevékenységével járó szén-dioxid-kibocsátást, amiben kulcsfontosságú szerepet játszik majd a szállítás villamosítása. Ennek jegyében a svéd bányavállalat világszerte a legelsők között kezd idén akkumulátoros elektromos tehergépkocsikat üzemeltetni föld alatti nehézsúlyú szállítási feladatokhoz. A nemrég megkötött együttműködési megállapodás értelmében két nehézkategóriás, elektromos Volvo teherautó dolgozik majd a kankbergi vasércbányában Svédország északi részén. A számítások szerint, ha a fejtésben csak villanyhajtású tehergépkocsik közlekednének, akkor több mint 25 százalékkal csökkenne a bánya szén-dioxid-kibocsátása. A kitermelés pedig összességében kevesebb energiát igényelne, hiszen az elektromos hajtás eleve jobb hatásfokú a dízelnél, a meredek lejtőkön pedig a fékenergia jelentős részét visszatermelik a villanymotoros járművek.

Nehéz körülmények, értékes tapasztalatok

A kankbergi bánya első Volvo FH Electric modellje sziklacsavarokat és egyéb felszereléseket visz le az aknákba, a valamivel később munkába álló második elektromos FH tehergépkocsi pedig sziklákat és érceket szállít majd a felszín alatt. Igen nagy kihívás előtt áll mindkét jármű, ugyanis meredek emelkedők, nehéz rakományok és párás levegő vár rájuk a föld alatt. Ezért a próbaüzemelés során a göteborgi gyártó szakemberei azt is figyelemmel kísérik majd, hogy mindezek a körülmények mennyiben befolyásolják a hajtáslánc és az akkumulátorok működését. A Volvo Trucks és a Boliden együttműködése tehát mindkét fél számára értékes tapasztalatokkal szolgál majd. Ezek pedig elősegíthetik egyrészt a bányaipar átállását a fenntarthatóbb működésre, másrészt a svéd márka azon célkitűzésének megvalósítását, hogy 2030-ra minden második teherautóját elektromos hajtással értékesítse.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Előny a négyzeten

Már ma is többféle tisztán elektromos zárt furgon sorakozik a VIARENT bérautó-kínálatában, a bérautók specialistája azonban hallgatva az idők szavára tovább bővíti villanypalettáját. Feltétlenül érdemes hát végiggondolni, vitathatatlan környezetvédelmi erényeik mellett milyen gazdaságossági előnyökkel szolgálhatnak…

Globális játékos

Kőkemény pickup, elnyűhetetlen terepjáró, masszív és megbízható teherautók. Ennyi? Korántsem! Noha a Delta-Truck Kft. palettájára tekintve is egyből látható, hogy az Isuzu márka Európában közismert kínálata sem éppen szűkös – a több mint kilencven esztendős…

Nehézsúlyban is biztonságosan

Hatalmas kerekeken és súlyos rakományokkal robogó, leginkább tehervonatra emlékeztető kamionkonvojok – és napi szinten súlyos balesetek. Ki ne rettent volna már meg egyszer-egyszer a szemből elhúzó vagy épp közvetlenül mellettünk dübörgő, negyventonnás szerelvényektől? Miután az…

Az új transporter

Úgy tartja a hagyomány, hogy valamikor közvetlenül a háború után egy holland üzletember, bizonyos Ben Pon, a Volkswagen wolfsburgi gyárába látogatott, hogy a Bogár exportjáról tárgyaljon. A gyárudvaron helyben barkácsolt kis targoncára lett figyelmes, a…

Kishaszonjárművel is biztonságban

Korunk kaotikus közlekedési viszonyait nap mint nap megtapasztalva aligha meglepő, ha vonakodva adjuk fel modern személyautóink biztonságát. Amennyiben egy impulzusos bútorvásárlást követően magánemberként egy ismeretlen bérelt kishaszonjárműbe kell pattanni, akkor sem szeretnénk lemondani erről a…