HIBRIDESÍTÉS EGYEDÜLÁLLÓ MEGOLDÁSOKKAL

Európa legnépszerűbb városi autóbusza, a Mercedes-Benz Citaro nemrég hibrid változatban is bemutatkozott. Ráadásul a hibrid hajtást egy moduláris rendszerben a városi buszok igen széles skálájához kínálja a csillagos gyártó.

Közzétéve:

Természetesen a Citaro hibrid hajtásrendszerének is a villanymotor a lelke. A mechanikusan igen masszív szinkron villanymotor a belső égésű motor és az automatikus sebességváltó között helyezkedik el, legnagyobb teljesítménye 14 kilowatt, míg legnagyobb nyomatéka 220 newtonméter. A villanymotor jelentősen segíti a belső égésű motor munkáját nagy teljesítményigény esetén, például elinduláskor, azonban nem növeli a legnagyobb rendszerteljesítményt, ezáltal a jármű teljesítmény- és nyomatékadatai változatlanok a normál dízel modellekéhez képest.

A fékezéskor vagy lejtmenetben visszatáplált energiát két modul tárolja a Citaro tetejének hátsó részén, amelyek egyenként 16, a szuperkondenzátorok családjába tartozó, duplarétegű kondenzátort tartalmaznak. A szuperkondenzátorok előnyei az akkumulátorokkal szemben, hogy nagyon sok töltési ciklust kibírnak, sokkal gyorsabban feltölthetők és kisüthetők, valamint jól ellenállnak a nagy teljesítménycsúcsoknak, vagyis ideálisak a városi buszokhoz. A két modul együttes kapacitása két amperóra. A hibrid Citaro másik sajátossága és előnye, hogy nagyfeszültségű hálózat helyett 48 voltos elektromos rendszerrel működik.

A csillagos városi busz hibrid hajtásrendszere tehát igen kompakt elemekből áll, ezáltal a jármű külső megjelenése és üléskapacitása egyaránt változatlan maradt a hagyományos dízelüzemű modellekéhez képest. A saját tömegét is csak 156 kilogrammal gyarapítják a plusz berendezések. Ezáltal a dízel-elektromos hibrid Citaro szóló változata akár 105, míg csuklós kivitele 159 utast is szállíthat.

A Mercedes-Benz hibrid hajtásrendszerének további különlegessége, hogy opcióként a Citaro szinte összes modelljéhez rendelkezésre áll, legyen szó a soros, hathengeres, OM 936 motor fekvő vagy álló beépítéséről. Ezáltal a kompakt Citaro K, a csuklós Citaro G, valamint az alacsonybelépésű Citaro LE is rendelhető hibridként. Sőt, a hibrid hajtás a gázüzemű modellekhez is választható, ami környezetvédelmi szempontból még vonzóbb megoldás. Jelenleg csupán két modell nem rendelhető hibrid hajtáslánccal, az OM 470 dízelmotorral szerelt buszok, valamint a nagy utaskapacitású CapaCity, amelyek esetében a gyártó nem tudott még helyet biztosítani a plusz részegységek számára.

A hibridekkel együtt újdonságként mutatkozott be az Intelligent Eco Streering, vagyis az elektrohidraulikus kormánymű is. Míg a hagyományos, hidraulikus kormányrásegítők folyamatosan dolgoznak, addig az elektrohidraulikus rendszer igény szerint működik, vagyis csak akkor, amikor a vezető elfordítja a kormánykereket. Ezáltal jóval kisebb az energiafelhasználása. Mindezek eredményeként a hibrid Citaro autóbuszokkal akár 8,5 százalékkal is csökkenthető az átlagos üzemanyag-fogyasztás és ennek megfelelően a károsanyag-kibocsátás.

 

Forrás: Rolling Tons magazin, www.rollingtons.hu





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Humbaur újdonságok

Évtizedek óta bátran fordulhatunk a Humbaur GmbH családi vállalkozáshoz, amennyiben az átlagosnál igényesebb pótkocsival vagy felépítménnyel szeretnénk járműparkunkat bővíteni. Sőt, akkor is jó helyen kopogtatunk a németeknél, amennyiben teljesen egyedi igényeink megvalósításáról álmodunk.

Nagyratörő célokhoz

Talán mára senkinek nem kérdéses, hogy az Európai Unió által kitűzött környezetvédelmi célok eléréséhez a közlekedés villamosítása szükséges. Nem kis feladat ez, ám ezen az úton nemcsak az akkumulátor visz majd előre minket. Egy aprócska…

Életek védelmében

Idén júliusban életbe lépett az általános járműbiztonsági rendelet legfrissebb módosítása, amely szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be a haszonjárművek számára. A rendelet célja a közúti közlekedés biztonságának jelentős növelése az Európai Unióban.

A jövő kapujában

Több tízmillió dolláros szerződést hoz tető alá az Isuzu japán járműgyártó a Gatik önvezető technológiák fejlesztésével foglalkozó amerikai vállalattal. A befektetés célja önvezető közép- és nehézkategóriás teherautók kifejlesztése a már most is létező automatizált szállítási…

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…