Térfogatáram

Hamburgban, ahogyan egyre több európai városban, már életbe lépett a dízelüzemű gépkocsik forgalmi korlátozása. Ezért itt tartotta a Volkswagen az e-Crafter nemzetközi sajtóbemutatóját, ez a tisztán elektromos hajtású kishaszonjármű ugyanis helyileg nulla károsanyag-kibocsátással és igen csendesen közlekedik. Tőlünk nyugatra már számos piacon megkezdődött a modell értékesítése.

Közzétéve:

Nem kisebb célt tűzött ki maga elé a Volkswagen Haszonjárművek az e-Crafter megalkotásakor, mint azt, hogy elektromos hajtású kishaszonjárműve szinte minden városi alkalmazásra optimális megoldást nyújtson. Például csomagkiszállítóknak, kisiparosoknak, kereskedőknek, közműfenntartóknak és személyfuvarozóknak is egyaránt megfeleljen. Ehhez mintegy 1500 ügyfél körében több mint 200 ezer üzemeltetési profilt elemeztek ki a gyártó szakemberei. Az eredmények tanúsága szerint a kishaszonjárművek jellemzően naponta hetven és száz kilométer közötti távolságot futnak, és a menetprofiloknak csak kevesebb mint a harmada hosszabb napi 175 kilométernél. Az elsődleges célcsoportnak számító városi csomagkézbesítők, futárok járművei heti hat napot, napi kilenc órát dolgoznak, naponta ötven-száz alkalommal állnak meg, hetven kilométert tesznek meg 85 százalékban lakott területen belül, kilencven kilométer/óra sebességnél nem hajtanak gyorsabban, átlagosan 875 kilogramm rakományt cipelnek, rakterük térfogatának kihasználtsága pedig hetven és száz százalék között változik. Szintén fontos megállapítás, hogy több mint kilencven százalékban telephelyen töltik az éjszakát, és túlnyomórészt előre megtervezett útvonalon közlekednek. A Volkswagen Haszonjárművek fejlesztői tehát mindezeknek a szempontoknak megfelelően szabták meg az e-Crafter méretét, villanymotorját és akkumulátorcsomagját. Az 5,99 méter hosszú és 2,59 méter magas, 3,64 méter tengelytávolságú jármű raktere 10,7 köbméteres. Saját tömege 2455 kilogramm, vagyis hasznos teherbírása 3,5 tonna össztömeg esetén a sofőrt leszámítva közel egy tonna.

Elektromosnak (is) született

A fejlesztés során nagy könnyebbséget, pontosabban előnyt jelentett, hogy a második generációs Craftert már eleve annak figyelembevételével tervezték meg, hogy később elektromos változata is készül. Így nem egy meglévő dízelhajtású kishaszonjárművet kellett utólagosan áttervezni. Ezért az elektromos hajtás részegységeit optimálisan helyezhették el. A padló alatti lítiumion-akkumulátorok nem szűkítik a rakteret, az e-Golf személyautóból átvett, száz kilowatt teljesítményű, 290 newtonméter nyomatékú villanymotor, egyfokozatú fordulatszám-csökkentő hajtómű és differenciálmű pedig kényelmesen elfér a motortérben. A hajtáslánc további fontos eleme a teljesítményelektronika is, amely az akkumulátor egyenáramát váltakozó árammá alakítja át a villanymotor számára. Míg a 12 voltos rendszert egy konverter látja el egyenárammal. Az e-Crafter legnagyobb sebességét kilencven kilométer/órában korlátozták, így a hatótávolsága a NEDC-mérés szerint 173 kilométer. Energiafogyasztása teljes terheléssel 21,5 kilowattóra száz kilométerenként.

Akár gyorsan is feltölthető

Az elektromos járművek esetében a hatótávolság mellett a töltési idő is alapvető kérdés, ám ez a töltési teljesítménytől is függ. A 230 voltos háztartási hálózatról 2,3 kilowatt töltőteljesítmény mellett 17 óráig tart a teljes feltöltés, váltakozó áramú, 7,2 kilowattos fali töltőről alig több mint öt óra is elég ehhez, míg a 40 kilowattos CCS gyorstöltővel 45 perc alatt nyolcvan százalékig feltölthető az akkumulátorcsomag. Jó hír, hogy ez a CCS-rendszer is alapfelszerelése az e-Crafter modellnek.

Nincs hiány

Egyébként a járművezetőnek nem kell lemondania a ma már elvárható kényelmi és biztonsági funkciókról sem. A villanyos Crafterben szériafelszerelés a teljesség igénye nélkül a városi vészfékrendszer, az aktív sávtartó, az oldalsó holttérfigyelő, a tolatássegítő kamera, az oldalszélsegéd, az éberségfigyelő, a LED-es fényszórók, az automatikus légkondicionáló, a fűthető szélvédő, a kiegészítő fűtés, az ülésfűtés, a navigációs rendszer és a sebességtartó automatika.

Specialitások

A vezetőállás annyiban különbözik a gázolajat égető modellekétől, hogy a műszerpanelen az egyik kis műszer a töltöttségi szintet, a másik az elérhető teljesítményszintet mutatja. A fordulatszámmérő helyén található műszer hajtáskor az éppen leadott teljesítmény szintjét, lassításkor az energia-visszatáplálás mértékét jelzi. Továbbá a középkonzol nagy, színes, grafikus kijelzőjén egy új menüpontban kék és zöld nyilak az energiafolyamatokat mutatják, míg egy oszlopdiagram az utolsó fél óra rekuperációját percekre leosztva. Egy másik menüpont a hatótávot és a potenciált közli, ez utóbbi azt jelenti, hogy bizonyos elektromos fogyasztók kikapcsolása hány kilométerrel növeli a hatótávolságot. Végül, de nem utolsósorban az e-manager egy naptár, amelyben beprogramozható, hogy melyik nap mikor és hol csatlakozik töltőre, illetve mikor indul útjára a jármű.

Mindez azt igazolja, hogy a Volkswagen e-Crafter nem egy gyorsan összedobott szükségmegoldás, hanem egy alaposan átgondolt koncepció mentén a mai felhasználói igényeknek kiválóan megfelelő kishaszonjármű.





Megosztom másokkal

TRUCK NEWS

Sétagalopp vele a munka

Bemutatta a Daimler Truck japán leányvállalata, a Fuso az évtizedek óta igen sikeres Canter kisteherautó legújabb generációját. A típus az új biztonsági és kényelmi funkciók mellett további konfigurációs lehetőségekkel bővült, és mindez persze az akkumulátoros…

Eskü’ gyári!

Úgy néz ki a Volkswagen Caddy Edition, mintha egy tuningműhelyből gördült volna ki, pedig ez csak a Volkswagen Haszonjárművek legújabb különleges kiadása. Az ízléses optikai tuning a kisáruszállító kivitelekhez is éppúgy elérhető, mint a családi…

Pillantás a jövőbe

Napjainkban a haszonjárműiparban három terület mozgatja leginkább a fenntartható jövőt célzó fejlesztéseket: a tisztán elektromos hajtás a károsanyag-kibocsátás csökkentéséért, az önvezetés a közlekedésbiztonság fokozása érdekében és a digitalizáció a hatékonyabb üzemeltetés támogatására. Ezek közül az…

Dobogós célkitűzések

Minden korábbinál gyorsabb ütemben változik a világ és vele együtt az igényeink is. Erre reagált kiemelkedő rugalmassággal a Delta-Truck Kft., amikor bevezette a Ford Trucks Rent szolgáltatást. Ennek részleteiről, valamint az új Ford F-Line típusról…

Korlátok nélkül

Jelentősen kibővítette tisztán elektromos hajtású teherautóinak kínálatát az MAN, amelyet az idei IFAT kommunális szakkiállításon mutatott be. Az eTGX és eTGS ezáltal már fülke-alvázként is sokféle tengelytávolsággal, fülkével, motorteljesítménnyel, akkumulátorcsomaggal, töltőcsatlakozó-elhelyezéssel és az adott alkalmazáshoz…

Belső égésű alternatívák

Más gyártókkal egyetértésben a Volvo Trucks is régóta azt vallja, hogy nem lehet egyetlen alternatív hajtási móddal földrajzi és felhasználási értelemben is minden téren kiváltani a mai dízelmotorokat. Ehelyett az összes életképes alternatívára szükség lesz,…

Ne szalassza el a legjobb ajánlatainkat

Iratkozzon fel hírlevelünkre és tájékoztatjuk akcióinkról, újdonságainkról.

Tovább a feliratkozásra